Preloader
Назад

Як створити успішний стартап

Далі

Стартап бере якусь грандіозну, глобальну ідею,

яка або поміняє світ, або допоможе робити щось звичне набагато ефективніше і швидше », –

Ігор Рябенький, засновник AltaIR Capital

 

Якщо ви генератор інноваційних бізнес-ідей, який вміє креативно мислити, готовий ризикувати заради успіху, то саме час створювати стартап на мільярд доларів.

Будь-який бізнес – це завжди ризик, а створення стартапу – це ризик в квадраті. Адже, на відміну від бізнесу, стартап пропонує абсолютно нову послугу або товар, яких до цього не існувало на ринку. Але тільки ризиковані проекти можуть принести найбільші прибутки за короткий період. Хочете стати єдинорогом в бізнесі? Ми зібрали цікаві решенія із досвіду створення успішних стартапів, які підвищать шанси на втілення інноваційної бізнес-ідеї в життя.

Трохи історії

Появу терміну «стартап» приписують студентам Стенфордського університету Девіду Паккарду і Вільяму Х’юлетту, які створюючи свій невеликий проект в США в 1939 році, назвали його стартапом.

Згодом цей стартап переріс у величезну і успішну компанію Хьюлетт-Паккард. YouTube, Uber, Airbnb, LinkedIn – всі ці популярні сьогодні компанії починали як стартапи. Запорукою їх успіху стали оригінальні ідеї і своєчасний вихід на ринок. Як тільки інвестори усвідомили перспективи нових ідей, в які можна вкласти невеликі гроші і отримати величезний прибуток, стартапи стали дуже популярні.

Стартап ґрунтується на інноваційній ідеї, яка спочатку може здатися божевільною і незатребуваною.

Більшість стартапів розраховані на якнайшвидшу реалізацію і не є великими бізнесами. Наприклад, це може бути просто маленький додаток або сервіс для користувачів мобільного телефону. У західній Європі і США стартапи націлені на виробництво і масштабування нових бізнес-моделей. Якщо проект виявляється успішним, то з’являється багато великих компаній, які хочуть використовувати його в якості ідеї для свого бізнесу. І у стартапера з’являється два варіанти заробітку: продати успішно організовану справу і отримати прибуток одноразово або тиражувати свій бізнес за принципом франчайзингу та отримувати з цього прибуток постійно.

Наприклад, Google в 2012 році купила український стартап Viewdle за 45 млн. доларів, який займався розробкою технологій розпізнавання облич і об’єктів і тепер використовується в пошукових сервісах. У 2014 році Київський офіс стартапу був закритий, а 20 його розробників перебралися в США. Велика частина команди проекту стали співробітниками Motorola Mobility. А деякі з них перейшли працювати в Google.

Компанія Apple колись теж була стартапом, а сьогодні вона сама щорічно купує стартапи на суму більш ніж 1 мільярд доларів.

Де брати свіжі ідеї для стартапу

Ті, хто вважає, що сьогодні складно вивести на ринок щось оригінальне, просто не вміє побачити потенціал нових ідей навколо нас.

Найбільш зрозумілі і доступні, на наш погляд, поради засновника освітньої компанії «Нетологія» Максима Спиридонова про те, як знайти ідею для успішного стартапу і як її оцінити:

Почати вести щоденник ідей. Щоб знайти одну гарну ідею, потрібно знайти багато різних і налаштувати свій мозок на постійний пошук можливостей. Саме пошук, а не вигадування.

Дуже часто бізнес-ідея приходить в момент зіткнення з якоюсь проблемою. Чим актуальніша проблема, тим більше і охочіше люди готові платити за її рішення. Спостерігайте за тим, де і з якої причини люди втрачають гроші, через що вони страждають, що приносить їм незручності.

Дейв Вайсер, засновник стартапу Gett розповідає, як народилася ідея GetTaxi: «Будучи в Каліфорнії, я запізнювався на літак в Сіетл. Я замовив машину, півгодини чекав її на вулиці, не розумів, де вона, я подзвонив в службу, вони не могли знайти моє замовлення, потім знайшли, потім шукали водія. Так минула година. В результаті я таки встиг на літак, але пережив багато неприємних моментів».

Ви можете знайти вже існуючу розробку або бізнес-модель і представити її ринку. Ідею можна взяти, наприклад, з іншого географічного ринку або з іншої галузі. Аналізуйте ринки Західної Європи і Америки. Важливо підібрати десятки, а краще сотні цікавих прикладів. Читайте Techcrunch, дивіться, куди інвестують фонди, стежте за рейтингами успішних стартапів (наприклад, Inc. 5000), відвідуйте цільові виставки, спілкуйтеся.

Хороша бізнес-ідея може прийти в результаті розуміння будь-яких ключових тенденцій (технологічних, демографічних, політичних та інших).

Бізнес-ідею можна знайти, додавши комерції до своїх існуючих розробок або навіть хобі. При цьому важливо розуміти, що для будь-якої технології можна знайти різні сфери застосування, а будь-яка потреба може бути реалізована за допомогою різних технологій.

І, нарешті, можна знайти партнера з ідеєю.

Як не зіпсувати стартап

Успіх запуску будь-якого проекту залежить від певних дій і правил, без яких ідея не перетвориться в реальний продукт. Одні експерти впевнені, що алгоритми життя стартапів в усьому світі більш-менш однакові: потрібно дуже добре розуміти реалії ринку, безперервно вчитися, не гнатися за інвестиціями завчасно. Інші, як, наприклад, компанія Mail.ru Group, яка також починала, як стартап, заявляють, що ніхто не знає, як зробити успішний стартап. Але при цьому вони наводять прості правила, як його не зіпсувати.

Для початку трохи статистики: 3 з 4 стартапів провалюються, 90% успішних проектів кардинально змінюють свою ідею. Наприклад, Airbnb починали з ідеєю робити дешеві готелі з надувними матрацами, а в результаті вийшов онлайн-сервіс з розміщення і пошуку короткострокової оренди житла по всьому світу.

Є статистика, що коли стартап створюють більше 4 чоловік, то це майже гарантована невдача. Четверо, троє, двоє і один – працює, а вже вп’ятьох нічого не працює. Ніхто не може пояснити, чому.

Більшість експертів ринку вважають, що багато чого залежить від ваших перших дій – чи буде стартап оцінений в мільйони доларів або виявиться одним з тих 90%, про які ніхто не пам’ятає.

Австралійський підприємець Джосайі Хамфрі, який заснував компанію з розробки додатків Appster, називає 5 основних причин провалів стартапів: розробка продукту для неіснуючого ринку (недостатній попит); невміння управляти грошовим потоком; невміння адаптуватися до змін на ринку; проект недостатньо швидко зростає; засновник вигорає на роботі.

Стартап - це болезаспокійливе

На думку Джосайі Хамфрі, ідеальна справа знаходиться в точці перетину умінь, інтересу і заробітку. Практично кожен успішний підприємець знайшов оптимальну золоту середину між власними інтересами, вміннями і можливістю заробити на своїй ідеї.

Наприклад, Стіву Джобсу подобався дизайн (це було його пристрастю), він був прекрасним маркетологом і продакт-менеджером (вміння) і йому вдавалося застосовувати свої можливості до того, що популярно на ринку в певний момент (монетизація) – це були і персональні комп’ютери, аудіоплеєри формату MP3, фільми з ефектом 3D, і принципово нові в той час мобільні пристрої.

«Визначивши, до чого у вас лежить душа і склавши список талантів, задайте собі ще два питання: чи можете ви пов’язати свої інтереси і вміння, щоб створити стартап, який вирішує проблему інших людей? Подумайте, як ваша компанія може стати болезаспокійливим. Запропонуйте продукт або послугу, яка вирішує проблему сьогодні, а не вітамін, дія якого проявиться в кращому випадку через деякий час», – радить Джосайі Хамфрі.

Наприклад, Google – це болезаспокійливе: без цілодобової доступності і можливості швидко дізнатися, що завгодно, нам було б непросто.

А чи є ринок?

Після того, як рецепт болезаспокійливого знайдений, важливо відповісти на наступне питання: чи є достатній ринковий попит на ваш продукт, щоб отримати прибуток? Цей ринок локальний або міжнародний? Відповівши на питання про попит і прибуток, ви відфільтруєте вміння і захоплення з комерційним потенціалом від провальних.

Підприємець, інвестор і інженер з програмного забезпечення Марк Андреессен вважає ринок найважливішим фактором, що визначає успіх або провал стартапу: «Чому? Коли є безліч реальних покупців, ринок сам витягає продукт зі стартапу».

Бізнес-консультанти радять ретельно проаналізувати ринок і заміряти його потреби. Адже навіть при величезній цінності і відмінній якості пропонованих товарів і послуг бізнес не буде приносити гроші, якщо клієнти не готові за них платити. Причини можуть бути найрізноманітніші: від звички отримувати дану цінність безкоштовно до відсутності грошей у представників цільової аудиторії.

При цьому, необов’язково цілитися відразу на весь світ. В Україні є успішні приклади, коли компанія фокусувалася тільки на внутрішньому ринку – monobank, zakaz.ua, Rozetka, Uklon.

Розробляємо продукт для вирішення проблеми

Коли у вас є розуміння, на якому конкретному ринку і в якій конкретній сфері ви плануєте запустити стартап, саме час приступати до прототипування і створення MVP – мінімально життєздатного продукту. Він дозволить отримати зворотній зв’язок від користувачів та зрозуміти, що потрібно допрацювати і виправити.

Однією з найбільш популярних і ефективних моделей розробки стартапу вважається концепція розвитку споживачів, запропонована Стівом Бланком, відомим американським підприємцем, творцем восьми успішних проектів. Ця модель ґрунтується на розумінні потреб клієнтів.

У своїй книзі «Чотири кроки до осяяння» Бланк пише, що стартап не може і не повинен бути орієнтований на масового споживача. На це йдуть роки. Перший продукт стартапа повинен бути спрямований на невелику групу споживачів, серед яких необхідно провести опитування, найкраще – особисто.

Тут можна використовувати всі доступні ресурси: списки розсилки, форуми та групи в соціальних мережах і мікро-нетворкінгах, на кшталт Reddit, The Question, Quora, Meetup.com. Можна піти в кав’ярню і запропонувати каву в обмін на чиюсь думку.

Щоб краще розібратися в питанні, постарайтеся, щоб учасники фокус-групи були максимально чесними з вами. Не продавайте їм ідею продукту, краще задавайте відкриті питання.

Фінансування стартапів

Перші кроки пройдені. Тепер можна залучати фінансування, якщо ви не маєте можливості розвивати проект за рахунок власних коштів. Найпоширеніший спосіб фінансування нових ризикових бізнесів – це залучення венчурних інвестицій, прямих приватних інвестицій з прибутковістю вище середнього рівня, розрахованих на отримання частки у володінні підприємством. (Про це детальніше в матеріалі про способи залучення інвестицій).

Генеральний директор київського інноваційного парку UNIT.City француз, експерт з Кремнієвої долини Домінік Піоте радить задуматися перед створенням стартапу: «якщо ви хочете розбагатіти, краще йдіть в банкіри, адвокати і стоматологи, але не починайте стартап. Адже найчастіше вистрілюють ті компанії, в яких засновники горять своєю справою і думають не про рахунки в банку, а про те, щоб зуміти впровадити круту технологію і змінити світ».

Стартапер – це людина, яка вже «живе в майбутньому», використовує те, чого вчора ще не існувало, постійно в курсі найбільш гострих проблем споживачів і продумує рішення, які допоможуть їм позбутися цих проблем. Стартапера можна порівняти з ученим. І підхід у нього повинен бути науковим: проведення комплексу досліджень, експериментів і перевірок. Можливо, ви поки не досягли досконалості у всіх цих сферах. Але якщо ви володієте завзятістю, маєте перед собою мету і готові викладатися на повну в роботі на результат, потенціал досягти успіху у вас точно є. Решта – питання часу і грошей, і … удачі.