Preloader
Назад

Коли інвестор — оптимальне рішення

Далі

Інвестиції відрізняються від кредитів високим ступенем ризику для інвестора, якому вкладення приносять прибуток лише в успішних проектах. Якщо бізнес прогорить, то інвестиції повністю або частково будуть втрачені.

Але за високі ризики потрібно платити високу ціну. Умови співпраці з інвестором бувають різні, і найчастіше – це частка в компанії і, відповідно, в прибутку. У вас з’являється новий бізнес-партнер, який, з одного боку, сприяє успіху справи, а з іншого – може ускладнити життя і вам, і менеджменту.

Тому рішення про пошук інвестора необхідно приймати в контексті актуальних завдань бізнесу і реалій ринку після детального аналізу ситуації.

Наприклад, чітко прорахувати, яка сума потрібна бізнесу? Чи справді необхідні ресурси не можна отримати іншим шляхом? Чи зможе компанія після залучення інвестицій розвиватися саме так, як планують нинішні власники? І багато іншого.

Коли актуальний краудфандінг

Перед тим, як зважитися на пошук інвестора, варто розглянути альтернативне фінансування – краудфандінг, коли підприємець або автор бізнес-ідеї публікує проект на спеціалізованій інтернет-платформі, звертаючись до звичайних людей з пропозицією підтримати його матеріально. При цьому непрофесійні інвестори не обов’язково повинні отримати частку в компанії або яку-небудь винагороду. Це може бути чисто благодійний внесок. До того ж, автор бізнес-ідеї отримує можливість протестувати продукт до запуску виробництва, не витрачаючись на маркетингові дослідження, і отримати попередні замовлення.

Є багато прикладів, коли бізнесмени або творчі особистості зверталися до людей за пожертвами на втілення своїх ідей в життя.

Один з найвідоміших випадків – збір на п’єдестал Статуї Свободи в 1884 році. Необхідна сума – 150 тис. дол. – була зібрана за півроку, а ті, хто підтримав проект, отримали міні-копії Статуї Свободи в якості нагороди.

Але у краудфандінга є і мінуси: ризик крадіжки ідеї; використання зібраних грошей ніким не контролюється, тому потрібно раціонально їх витрачати, щоб завершити проект; репутаційні ризики через невиконання зобов’язань перед інвесторами.

Види інвестицій

Коли потреба в залученні традиційних інвестицій детально обґрунтована, і всі інші способи досягнення поставлених перед бізнесом цілей вичерпані, саме час оцінити готовність бізнесу до приходу інвестора. Необхідно чітко розуміти, чим зацікавити інвестора, щоб він захотів вкласти гроші в вашу ідею.

Спочатку експерти радять визначитися, якого виду інвестицій потребує бізнес: венчурних; портфельних; стратегічних; масових (результат IPO або SPO). Це багато в чому залежить від етапу розвитку компанії. Якщо проект на початковій стадії, то більша ймовірність зацікавити венчурного інвестора. На етапі активного розвитку можна залучити портфельного. Там, де необхідно імпульс для переходу на новий рівень, актуальний стратегічний інвестор. Якщо ж бізнес стабільно працює, можна готуватися і до IPO.

На думку фінансових експертів, найбільше вкладень ви отримаєте від IPO-інвесторів, трохи менше – від стратегічних, ще менше – від портфельних та найменше – від венчурних. Розмір інвестицій обернено пропорційний прогнозованого ризику.

На відміну від кредитора, якого більше цікавить фінансова стабільність позичальника, його бізнес-план і заставні можливості, інвестор більше уваги звертає на потенціал ринку, на якому працює компанія, рівень команди менеджерів, прозорість бізнесу і перспективи його розвитку.

Крім фінансових ресурсів інвестор також може запропонувати і інші важливі переваги:

  • отримання доступу до інноваційних технологій виробництва і управління, know-how, унікального устаткування та інших матеріальних і нематеріальних активів (ліцензій, патентів, успішного практичного досвіду і перевірених часом напрацювань і т.п.);
  • хорошу репутацію, торгову марку і зв’язки: особливі умови, бонуси і пріоритети, вхід в закриті і нові професійні комерційні співтовариства, включаючи можливості лобіювання.
Де водяться інвестори

Активно беріть участь в програмах акселераторів і інкубаторів, розміщуйте проект на краудфандінгових майданчиках. Надсилайте заявки до фондів, приватних інвесторів і т.д.

Але перед цим обов’язковий етап – проведення експрес-дослідження для розуміння, які інвестори і інвест-майданчики підходять вам більше всього. Адже потрібно потрапити точно в ціль, а не тероризувати своїми пропозиціями всіх підряд.

Методів залучення інвестицій, які дають стовідсоткову гарантію, не існує, але є певний порядок дій, який підвищує шанси на успіх:

провести оцінку проекту;

вивчити потенційних інвесторів;

підготувати працюючий продукт або хоча б прототип, який можна показати потенційному інвестору;

зробити грамотну максимально інформативну презентацію, яка зазвичай складається з наступних пунктів: проблема, рішення (продукт), обсяг ринку, конкуренти, фінансові показники, команда, попереднє залучення капіталу (якщо було) і як його використовували, скільки інвестицій необхідно і як планується їх використовувати.

Обговорюючи умови інвестування, потрібно вміти бути гнучким, але при цьому готовим дипломатично відмовити, якщо цінності і пропозиції інвестора йдуть врозріз з вашими.

Ризики для власника бізнесу

Фінансові експерти не радять кандидату на інвестиції повністю розкриватися перед усім ринком. Це небезпечно: під виглядом інвестора можуть прийти рейдери і, отримавши доступ до конфіденційної інформації (про реєстр акціонерів, ключових менеджерів, основні активи, фінансові схеми, можливі трудові конфлікти і т.д.), спробувати перехопити контроль над бізнесом або ключовими активами.

Досить відкрити детальну інформацію тільки перед конкретним інвестором і тільки в тій мірі, в якій це необхідно для прийняття остаточного рішення.

Тому, перш ніж потиснути один одному руки, досвідчені консультанти радять перевіряти свого інвестора. Не кожна людина або фонд, здатний дати пару мільйонів на розвиток вашої ідеї, підійде. Можуть ставитися занадто жорсткі умови, або потенційні інвестори далекі від бізнесу, що теж небезпечно. Портрет ідеального інвестора: має досвід інвестування; вкладає не останні гроші; інвестує відразу в кілька проектів; сам зацікавлений у вашій ідеї.

Перед пошуком бізнес-ангела визначтеся, якої саме допомоги ви чекаєте. Тільки фінансової чи допомоги з ідеями, просуванням на ринок, корисними зв’язками. Чітко визначившись ви маєте більше шансів зробити правильний вибір.

Кінцева мета полягає не тільки в отриманні грошей, а в залученні правильних, грамотних інвестицій в потрібний для бізнесу момент. І це буде тільки початок великого шляху з розвитку і розширення нового проекту.

Інвестиції: плюси і мінуси

Плюси

Після залучення інвестицій не потрібно повертати конкретну суму – тільки відсоток від прибутку.

Сплачувати відсоток треба тільки тоді, коли у компанії з’явиться прибуток, а на старті можна активно вкладатися в розвиток бізнесу.

Якщо бізнес прогорить, ймовірно, у вас не буде додаткових зобов’язань перед інвестором, на відміну від банку.

Інвестор зацікавлений у розвитку вашого бізнесу, так що буде допомагати в управлінні. Це особливо корисно, якщо ви новачок, а інвестор – досвідчений бізнесмен.

Мінуси

Так як інвестор ваш партнер, він, скоріш за все, буде втручатися в управління.

Залучити інвестиції непросто, пошуки інвестора – довгий процес, затягується на місяці, іноді – на роки.

Відсоток від прибутку з часом може перетворитися на досить велику суму, а сплачувати його доведеться до тих пір, поки інвестор не відмовиться від частки в компанії, наприклад, не продасть її вам.

Розвивайтеся і залучайте фінансування тільки в потрібний момент і в тій формі, яка зробить ваш бізнес сильніше.