Preloader
Назад

Очима регіонів: чим дивують туриста

Далі

Проблеми клієнтів – наші проблеми. Ми систематизуємо найбільш поширені і гострі питання бізнесу, з яким маємо справу в повсякденній робот, вивчаємо вітчизняний і зарубіжний досвід їх вирішення. І результати пропонуємо всім друзям сайту ShiStrategies. Читайте, надихайтеся чужими рішеннями ваших проблем, розвивайтеся. Сьогодні поговоримо про результати дослідження, яке ми проводимо з метою формування основних тенденцій розвитку територіальних громад, як частини незалежної України. Частина друга: туризм в Україні. 

Очима регіонів: чим сільські громади дивують сучасного туриста

 Як завойовувати своїх туристів, якими новими проектами їх здивувати і, чи є ключовою умовою для розвитку туризму наявність на території громади історичних пам’яток – продовжуємо розповідати на прикладі міських та сільських громад.

Обмін досвідом і співпраця

Експерти в сфері туризму майже в один голос говорять, що однією з необхідних умов розвитку внутрішнього туризму в Україні, поряд з активним залученням інвестицій, є потужна інформаційна та рекламна політика туристичних локацій, створення цільових програм розвитку туристичних магнітів в територіальних громадах.

У попередньому матеріалі ми розповідали про успішний досвід в цій сфері керівництва Львівської області. Гарні туристичні кейси ми знаходимо по всій Україні, зокрема, на Житомирщині. Для реалізації туристичного потенціалу області тут створений Житомирський обласний туристичний інформаційний центр (ЖОТІЦ), який старається залучити до співпраці різні групи стейкхолдерів: туристичних операторів, представників туристичного бізнесу, обласну владу та керівництво територіальних громад, а також зацікавити потенційних туристів.

Ще влітку цього року ЖОТІЦ у співпраці з обласною владою організували конференцію «Перспективи розвитку туризму Житомирщини у післякарантинний період», на якій близько п’ятдесяти учасників із різних ОТГ області обмінювалися досвідом у туристичній сфері та обговорювали можливості розвитку внутрішнього туризму як для жителів області, так і для представників з інших регіонів країни.

Наприклад, дуже цікавим для багатьох громад виявився досвід створення «квестів», які приваблюють туристів у Житомирській ОТГ: пішохідні, велосипедні, автомобільні та музейні. Останні спеціально розроблені для відвідувачів Національного музею космонавтики ім. С.П.Корольова та Житомирського обласного краєзнавчого музею. Також учасники конференції домовилися про проведення регіональних туристичних фестивалів для  зацікавлення внутрішньообласних туристів.

Туризм – це не лише історичні пам’ятки

З кожним роком поширюється і практика організації спільних ініціатив окремих областей чи територіальних громад України з європейськими фондами та програмами. Гарним прикладом є Новограда-Волинська територіальна громада, яка спільно з Миргородською міською радою виграли міжнародний проект «Стале партнерство задля підвищення стійкості підприємців під час пандемії» за підтримки Українсько-Німецького міжнародного співробітництва GIZ. В рамках цього проекту міста-партнери планують розробити програму підтримки місцевого бізнесу, в тому числі, туристичного, і окремий розділ присвятити проблемам, пов’язаним з COVID-19.

«Є дуже багато цікавих українських міст, які дуже стрімко розвивають свій туристичний потенціал. Наприклад Кам’янець-Подільський, Трускавець Сумської області, Миргород – наше місто партнер, з яким ми уклали бізнес-угоду. Зокрема, у Миргороді гарно розвинений вело рух, вело кафе – туристичний маршрут з різноманітними цікавинками, та є багато інших цікавих туристичних проектів, досвід яких ми будемо переймати. Головне – шукати такий досвід», – розповідає заступник міського голови Новограда-Волинського Ірина Гудзь.

Вона переконана, що сучасного туриста потрібно дивувати новими, інноваційними проектами, а не лише історичними пам’ятками. У селах, які входять до Новограда-Волинської територіальної громади, є не просто стаціонарні місця для відпочинку, а, живі цікаві екскурсії. Наприклад, екскурсія на байдарках, під час якої можна зупинитися і подивитися історичні і просто цікаві місця Звягельщини. «Це новий бізнес, який тільки починає набирати обертів. Власники цього бізнесу долучаються до інших розважальних та соціальних проектів міста», – зазначає Ірина Гудзь.

На її думку, для того, щоб територіальна громада була туристично привабливою, люди, які проживають у цій громаді, повинні бути задоволені та гордитися своєю громадою. Тому першочергові заходи мають бути направлені на різноманітні івенти саме для мешканців громад. «В Новоград-Волинській громаді це, наприклад, Звягельський бал. Хочемо зробити його щорічним, аби підняти туристичну привабливість, підняти культуру мешканців громади, щоб підтягнулися наші хореографічні колективи, долучилася молодь. Тоді можна працювати по розкрутці бренду, шукати подібні локації, які можна використовувати для залучення зовнішніх туристів з інших регіонів України. Хочеться виводити туризм не лише в площину історичної популяризації міста, а й іншими сучасними заходами формувати позитивний туристичний імідж громади», – резюмує заступник міського голови Новограда-Волинського.

«Родзинки» для туристів: «мохіто» з агрусом, «вело-узвар», цикорна кав’ярня-бібліотека…

Керівник інтернет-видання AgroPortal.ua Алла Стрижеус, якій за родом своєї діяльності доводиться часто їздити Україною, каже: «у 2016 році, коли всі говорили, що українське село на межі «вимирання», ми з колегами бачили інші приклади: доглянуті села, де працюють ефективні господарства, красиві туристичні локації, а головне – активних жителів, які не чекали допомоги «зверху», а змінювали свій регіон на краще».

Тоді редакція AgroPortal.ua започаткувала конкурс «Неймовірні села України», щоб популяризувати життя у селі, його історико-культурну спадщину, допомогти взаємодії дрібного і середнього бізнесу та органів місцевого самоврядування.

За словами Алли Стрижеус, місцеві активісти та влада громад зрозуміли, що, наприклад, звичний для них храм, який вони відвідують щонеділі — цікавий для туристів, які готові сюди приїжджати, брати екскурсії та залишати кошти, які можна вкладати у створення чогось нового, або вдосконалення старого. Ось лише кілька яскравих прикладів розвитку туризму у сільських громадах за роки проведення конкурсу.

Село-фіналіст у 2017 році Олександро-Калинове Донецької області, яке знаходиться за 40 км від фронту, зуміло на власному ентузіазмі зробити його туристичною меккою області. Це дуже мальовниче село, яке не має визначних архітектурних чи природних пам’яток. Сьогодні тут діє музей, профінансований у тому числі за рахунок конкурсу, де можна дізнатися, як жили селяни в 19 столітті, можна скуштувати в місцевій зеленій садибі «мохіто» з агрусом та м’ятою, проїхатися на «вело-узварі» чи на кареті запряженій віслюком, побачити стимпанк від місцевого винахідника.

Село-переможець конкурсу «Неймовірні села України 2019» Залізняк Сумської області за виграні кошти облаштувало цикорну кав’ярню-бібліотеку з аграрною та екологічною тематикою. А сам цикорій — зробили своєю фішкою. Сьогодні в селі в цій кав’ярні пригощають туристів смачним автентичним напоєм. В планах у Залізняка — провести перший в Україні фестиваль цикорію.

Або село Більче-Золоте Тернопільської області, яке отримало від партнера конкурсу кошти на капітальний ремонт приміщення готелю, який так необхідний громаді, яка має з десяток туристичних локацій.

Але крім матеріальної допомогти, організатори конкурсу займаються популяризацією туристичних локацій та маршрутів у сільських громадах на своєму сайті AgroPortal.ua, в соціальних мережах та в Facebооk-спільноті «Неймовірні села України». «Ми розповідаємо про інсайди, ділимся успішним досвідом громад та проблемами, які виникають на шляху реалізації ідей. А також відкриваємо неймовірні локації для подорожей. Всі села-переможці після участі в нашому конкурсі почали активно розвивати свою громаду. Конкурс дав їм можливість побачити свої сильні та слабкі сторони та зрозуміти на чому потрібно робити акцент в розвитку сільських територій», – розповідає Алла Стрижеус.

Наприклад, саме завдяки проекту вдалося відкрити для країни, розвинути і популяризувати таку класну туристичну локацію як Тунель кохання, що знаходиться в Рівненській області в селі Клевань – першому селі-переможці. Коли у 2016 році, туди приїхали організатори конкурсу, там не було ніяких вказівних туристичних знаків, а біля Тунелю кохання був лише один прилавок із магнітами.

На наступний рік, після перемоги, за виграні в проекті кошти тут поставили вказівні знаки від головної траси і аж до Тунелю, провели wi-fi та встановили сонячні батареї. У 2018 році місцева влада облаштувала зону відпочинку з бесідками та зону проведення весільних церемоній – Тунель кохання все-таки 🙂 У 2019 році тут з’явилося два повноцінних центри, де можна поїсти перепочити та купити сувенірну продукцію. А у 2020 році –готель-бутік на 5 номерів з відпочинковою терасою.

Сьогодні про Тунель кохання знає не лише кожен українець, а й іноземці, які з цікавістю приїжджають сюди, щоб побачити це диво-природи.

Можна наводити ще багато цікавих і успішних прикладів розвитку внутрішнього туризму у громадах. Але найважливіше те, що багато з них побачили свій туристичний потенціал і почали по максимуму використовувати свої переваги. Іще одна важлива річ, яку зрозуміли успішні громади – щоб заробляти на туризмі, і керівництво, і бізнес, і мешканці громади мають, в першу чергу, співпрацювати, розвиваючи навколо туристичну інфраструктуру, популяризуючи привабливі туристичні об’єкти і послуги, створюючи позитивні туристичні враження.

Сьогодні ми є першою і єдиною в Україні компанією, яка отримала найвищі світові нагороди у сфері консалтингу: Constantinus Award і «Національний чемпіон України» від Всесвітньої організації CMC-Global (ICMCI). Міжнародний Фонд Габріеля Аль-Салема також вручив нам нагороду «За видатні досягнення у консалтингу». Наші сильні сторони – побудова комунікацій для компаній, великих бізнес- або соціальних проектів, управління репутацією, у тому числі, антикризове, організація ефективної роботи функцій маркетингу та продажів, розвиток сильних брендів.

За 17 років роботи ми врятували більше 50 репутацій, вирішили проблеми більше 200 клієнтів, успішно реалізували понад 250 проектів. Якщо перед вами стоять нові і цікаві завдання, якщо ви хочете відкрити нові ринки, запустити нові бренди, побудувати комунікації із суспільством, владою, партнерами… Або зупинити падіння продажів, побудувати міцну репутацію, навіть, врятувати трохи підмочену… Тоді беріть з собою каву (чай у нас є) і телефонуйте, пишіть, приходьте. Тут вам точно допоможуть.