Preloader
Назад

Шляхом розвитку України разом!

Далі

Проблеми клієнтів наші проблеми. Ми систематизуємо найбільш поширені і гострі питання бізнесу, з Яким маємо справу в повсякденній роботі. Вивчаємо вітчизняний і зарубіжний досвід їх вирішення. І результати пропонуємо всім друзям сайту ShiStrategies. Читайте, надихайтеся чужими рішеннями ваших проблем, розвивайтеся. Сьогодні поговоримо про перші результати дослідження, яке ми проводимо з метою формування основних тенденцій розвитку територіальних громад, як частини незалежної України.

Зустрічні мандри – як влада і громади намагаються розвивати внутрішній туризм

Минулого року, коли країну захлеснула епідемія COVID-19, ми аналізували втрати туристичної галузі і робили прогнози на майбутнє. Один з головних висновків тоді був про необхідність розвивати внутрішні туристичні маршрути, оскільки Україна має у цьому напрямі величезні перспективи, а світ повністю відкриється ще не скоро. За рік, що минув, цей висновок повністю виправдався. Процес розвитку внутрішнього туризму йде і зверху – влада розробляє стратегії та концепції, і знизу – багато громад взялись за справу самотужки. Не стоять осторонь і туристичні оператори: у портфелях деяких з них внутрішні проекти вже переважають зовнішні. Що ж відбувається з Україною туристичною зараз?

Очима держави

Експерти прогнозують, що в 2023-2024 роках у всьому світі туризм має повернутися до рівня, який існував до пандемії. Коли ж Україна вийде на докарантинний рівень розвитку туристичної галузі? На це питання поки складно відповісти нашим державним інститутам, які нещодавно створені в цій сфері. Проблема в тому, що сьогодні в країні не існує консолідованої туристичної статистики і ми не можемо оцінити внесок туризму до ВВП. Голова Державного агентства розвитку туризму (далі – ДАРТ) Мар’яна Олеськів вважає, що туристична галузь в Україні може формувати до 10% ВВП. Для прикладу, в деяких країнах туризм є локомотивом економіки: на Мальдівах він складає майже 60% ВВП, у Таїланді – близько 20%, в Італії – 13%, у Греції – 21%.

«Ми з ДАРТ фактично з минулого року почали перезапуск індустрії туризму в Україні. Тому що впродовж багатьох років до туризму в Україні ставилися за залишковим принципом, відповідальність за його розвиток перекидували з одних відомств до інших, фінансування як такого не було», – каже міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко

За словами Мар’яни Олеськів, ДАРТ розпочало перезапуск індустрії туризму у 2021 році з підготовки якісної статистики для галузі, створення туристичного порталу та маркетингової програми по внутрішньому і в’їзному туризму. А також, – з розробки державної цільової програми розвитку внутрішнього та в’їзного туризму “Мандруй Україною”, яка має стартувати з наступного року. Голова ДАРТ розповідає, що ця програма буде передбачати фінансування комплексного розвитку пріоритетних туристичних регіонів. «Необхідно обрати три області, на які ми акцентуємо увагу, і зробити з них ідеальні туристичні регіони. І далі рухатися по наступним. Таким чином протягом десяти років ми зможемо охопити всю Україну», – вважає Мар’яна Олеськів.

Вона також переймається тим, що через довгі процедури затвердження і погодження різних документів, які зайняли більше п’яти місяців, ДАРТ лише в червні змогло оголосити тендери для промокампанії “Мандруй Україною” в рамках минулорічної ініціативи президента України для активізації внутрішнього туризму. Відповідно поки вони пройдуть, літній сезон фактично завершиться.

А промотувати є що. Перш за все необхідно створювати новий імідж України як привабливого простору для туристів. Адже зараз Україна на Заході сприймається як бідна, корумпована та проблемна країна, один з центрів секс-туризму для заможних плейбоїв.

Експертний погляд

Серед основних проблем розвитку туристичної галузі в Україні експерти виділяють ті, які необхідно вирішити в першу чергу.

Окрім відсутності туристичної статистики, яка надзвичайно важлива для висновків, планування та коригування обраної стратегії, немає чітких правил гри на туристичному ринку. Це допомогло б галузі розвиватися впорядковано, а туроператорам та туристам – мати взаємні гарантії. Інші першочергові кроки, відповідальність за які лежить на державі, – зовнішній маркетинг, постійна якісна промокампанія у сфері туризму в Україні, а також розбудова інфраструктури та сприяння у залученні інвестицій.

Зокрема, президент Асоціації лідерів туристичного бізнесу Олександр Новиковський вважає: «Якщо брати те, що традиційно обирають наші туристи за кордоном, то це, переважно, пляжний відпочинок і, на жаль, Україна не може надати таку кількість пляжних пропозицій, як надають, наприклад, країни Середземного моря. Готельна база наших приморських регіонів дуже слабка».

З цим погоджується і співвласник мережі турагенцій ХО Сергій Куделько. За його словами альтернативи відпочинку, який можуть запропонувати агентства за кордоном, в Україні практично немає: «Відпочинок в Україні точно не вийде дешевшим. Грубо кажучи, за такі ж гроші, або й дорожче, ви отримаєте гіршу якість. Добре відпочити в Україні можна лише в дорогих готельних комплексах, які коштують дорожче, ніж Туреччина».

Останніми роками актуальною стала проблема доступності туристичних об’єктів для людей з інвалідністю. Національний експерт зі стратегічного планування та голова товариства «Зелений хрест» Олександр Волошинський, який вже 30 років займається туризмом для людей з інвалідністю, зазначає, що в цьому році уряд ухвалив стратегію безбар’єрності в Україні: «йдеться про державні будівельні норми для об’єктів, які використовуються публічно та надають послуги для маломобільних груп населення. Цей стандарт діє з 2006 року, але архітектори і власники відпочинкових комплексів про це чомусь забувають». Експерт також звернув увагу на речі, які давно є нормою у європейських країнах і поки майже не впроваджуються на території нашої держави: належне сортування сміття, відмова від миючих засобів з фосфатами, наявність пеленальних дошок у вбиральнях та меню для вегетаріанців та веганів у ресторанах.

Очима регіонів

Поки уряд розробляє різноманітні проекти щодо підтримки сфери туризму, у тому числі державну цільову програму, презентує комунікаційні стратегії, у деяких регіонах вже демонструють реальні результати розвитку туризму. Децентралізація надала місцевим органам влади відповідні повноваження і, частково, фінанси для цієї роботи.

«Казкові поля» Львівщини

За результатами дослідження Міністерства культури та інформаційної політики Львівська область потрапила до топ-3 найпопулярніших туристичних напрямків України (на другому місці після Одещини). На території прикарпатського регіону багато туристично привабливих об’єктів поруч з відпочинковими комплексами. Їхні власники, а також представники місцевої влади зацікавлені, щоб туризм у краї розвивався.

За словами міського голови Дрогобича Тараса Кучми, містечко стало туристичним за останні 3-5 років. До того воно було додатком до Трускавця. «Ми розробили брендінг нашого міста, театралізовані екскурсії, щоб кожен турист міг поринути в епоху, коли будувалися цікаві історичні будівлі міста. Спеціально для туристів з Польщі розроблений польський маршрут, єврейський маршрут – місця, які цікавлять єврейську общину, українські маршрути включають те, що притаманно для українців і т.д. Відкриваються картинні галереї, де ми популяризуємо наших місцевих художників», – розповідає Тарас Кучма. У територіальній громаді розвинені такі туристичні магніти як Дрогобицький солеварний завод, що працює з XIII ст. та є одним з найстаріших підприємств такого типу у Східній Європі, село Нагуєвичі, де народився Іван Франко та багато інших.

Сьогодні туризм вже має вагоме значення для бюджету Дрогобицької територіальної громади. За словами Тараса Кучми, «через років 3-4 ми вийдемо на 5-7% від прибутку бюджету громади. Це наш стратегічний план до 2027 року. Наприклад, меню кав’ярень розраховується на туриста, завдяки розробленому брендінгу міста є сувенірна продукція, а відкритий у цьому році сучасний навчально-відпочинковий комплекс «Zefir» приваблює багато внутрішніх туристів з інших міст України, наприклад, з Каховки, Києва, Дніпра, Львова».

Цьогоріч на Львівщині відкрилося багато нових туристичних локацій і шляхів. Наприклад, у селі Стрілки Бібрської територіальної громади відкрили «Казкові поля» – прогулянкову місцевість з плантацією квітів, зокрема одним із найбільших лавандових полів в Україні. На території «Казкових полів» є кафе, дитячий майданчик і крамниця, де можна придбати продукти, сувеніри й товари для саду. Також тут доступні екскурсії на розсадник декоративних рослин. За 8 кілометрів – Свірзький замок, за 3 км – «PARK3020», перший парк сучасної скульптури в Україні, за 4 км – центр громади, місто Бібрка з давнім костелом, ратушею й історичною будівлею товариства «Сокіл». Тутешня громада спільно з ініціативою «Сокіл. Перезавантаження» займається відновленням пам’яток, повертаючи життя об’єктам історичної спадщини. Також у громаді презентують модернове мистецтво, є цікаві ферми з проєкту «Гастромандри».

В області також представили новий туристичний шлях – «Велосипедом  від Високого Замку – до ведмежого притулку «Домажир», який створено в рамках Програми розвитку туризму та курортів у Львівській області на 2021-2025 роки та за фінансової підтримки ведмежого притулку «Домажир» і міжнародного благодійного фонду «Four Paws». Протяжність нового маршруту – 26 км. Він стане доповненням міжнародного шляху в межах проєкту «Ровелове Розточчя» – разом попри кордони».

За словами голови Солонківської територіальної громади Богдана Дубневича, цього року буде запущено ще один потужний туристичний проект «ВелоОпілля». Цьогоріч виділено кошти на дорогу, яка з’єднає Кугаїв і Раківець через історичне село Підтемне. Там покладуть асфальт та велосипедні доріжки. Крім того, вже цього літа у одному з сіл громади – Селиську – приймати туристів плануює фермерське господарство «Агротем» і сироварня «Джерсей».

«Найважливіше на старті розвитку туризму у громадах – чітко визначити ресурси та інвентаризувати усі туристичні об’єкти, – зазначає керівниця управління туризму та курортів Львівської облдержадміністрації Наталя Табака. – Наступний крок – визначити «болі» туристичного середовища, те, що заважає повноцінному функціонуванню того чи іншого туристичного об’єкта або бізнесу. Далі потрібно окреслити цільову аудиторію, виходячи від того, які у вас є пропозиції та ресурси. Визначити потреби цієї цільової аудиторії, щоб органи влади і бізнес здійснювали спільну маркетингову і комунікаційну стратегію».

Управління туризму та курортів Львівської облдержадміністрації сьогодні успішно реалізує проект «Експедиція громад: фокус на туризм», який передбачає виїзд у кожну громаду керівництва області разом з туроператорами. Їм показують нові та відомі туристичні об’єкти з оновленими можливостями відпочинку, знайомлять з громадами та місцевим туристичним бізнесом. Основна мета презентацій – включення нових туристичних локацій до програм турів, які туроператори будуть продавати.

На думку заступника голови Львівської ОДА Віталія Загайного, у громади має бути «креативність у підході до облаштування самого об’єкту, так званого «туристичного магніту» – він має бути багатофункціональним та унікальним. По-друге, туризм – це завжди про інфраструктуру. До кожного об’єкту треба добратися. А це вже транспорт і дороги, а на місці – можливість для комфортного тимчасового поселення. Ще й важливо зацікавити гостя, щоб він захотів залишитись у цій місцевості довше і захотів повернутися у майбутньому. І ключове – гостинність людей, адже саме люди створюють важливі цінності нашим гостям» у їх подорожі.

Агентство ShiStategies продовжує дослідження розвитку внутрішнього туризму в Україні в рамках програми розвитку територіальних громад, яку ми реалізуємо. Внутрішній туризм є вагомим фактором розвитку громад, що підтверджується даними українських та міжнародних досліджень. Тому ми збираємо та аналізуємо успішний досвід ТГ, їх креативні знахідки та knowhow. Результатами ділимося з Вами на нашому сайті. Тож чекайте на нові цікаві кейси. За підсумками аналізу проведемо «круглий стіл», на якому представники громад і влади зможуть почути одне одного, обмінятися досвідом і, можливо, розпочати спільні проекти чи ініціативи.    

Мандруємо шляхом розвитку України разом!

Сьогодні ми є першою і єдиною в Україні компанією, яка отримала найвищі світові нагороди у сфері консалтингу: Constantinus Award і «Національний чемпіон України» від Всесвітньої організації CMC-Global (ICMCI). Міжнародний Фонд Габріеля Аль-Салема також вручив нам нагороду «За видатні досягнення у консалтингу». Наші сильні сторони – побудова комунікацій для компаній, великих бізнес- або соціальних проектів, управління репутацією, у тому числі, антикризове, організація ефективної роботи функцій маркетингу та продажів, розвиток сильних брендів.

За 17 років роботи ми врятували більше 50 репутацій, вирішили проблеми більше 200 клієнтів, успішно реалізували понад 250 проектів. Якщо перед вами стоять нові і цікаві завдання, якщо ви хочете відкрити нові ринки, запустити нові бренди, побудувати комунікації із суспільством, владою, партнерами… Або зупинити падіння продажів, побудувати міцну репутацію, навіть, врятувати трохи підмочену… Тоді беріть з собою каву (чай у нас є) і телефонуйте, пишіть, приходьте. Тут вам точно допоможуть.