Preloader
Назад

У чому секрет успішних бізнес-лідерів

Далі

Дослідники з Індійської школи бізнесу в Хайдарабаді виявили три головних складових образу мислення успішних бізнес-лідерів: орієнтація на людей, орієнтація на ціль і орієнтація на навчання.

Орієнтація на людей

Бізнес-лідери, які орієнтуються на людей, вміють:

 • мислити і діяти в загальних інтересах;
 • бути завжди відкритими і здатними почути думки всіх зацікавлених сторін;
 • залишатися доброзичливим у ворожому конкурентному середовищі;
 • цінувати роботу всіх учасників команди.

Американський кондитер Мілтон Херші, який став першим успішним виробником і продавцем шоколаду Hershey’s на початку XX століття в США, був також одним з перших підприємців, які дбали про комфорт і розвиток своїх працівників, що в той час було зовсім не популярно. Навколо свого заводу він звів для них ціле місто із затишними будинками, банком, готелем, церквами, магазинами. Крім того він створив і підтримував функціонування промислової школи спеціально для дітей своїх співробітників (сам Херші закінчив всього чотири класи), і весь свій статок бізнесмен заповідав цій школі.

Автомобільний король Генрі Форд також одним з перших висловив ідею про те, що праця робітників повинна добре оплачуватися, тоді підвищиться і їх кваліфікація. У 1914 році він ввів мінімальну ставку в п’ять доларів за день (приблизно вдвічі вище за середню зарплату по країні) і вперше почав виплачувати щорічні бонуси не тільки керуючим, а й робітникам в залежності від прибутку компанії. Інші підприємці критикували його і говорили, що він розбещує робітників. Автомобільний король першим ввів в США на своїх підприємствах шестиденний робочий тиждень, і восьмигодинний робочий день в три зміни, регламентовані вихідні і відпустку. У той час поняття «вихідний» було абстрактним і залежало здебільшого від волі роботодавця.

Нововведення засновника автопрому дозволили організувати на його підприємствах безперервний виробничий процес. Якщо порівнювати з нашими реаліями, то організація праці на підприємствах Форда була такою ж прогресивною як організація праці в сучасному Google.

Крім того, Форд прагнув, щоб кожен його працівник їздив на машині, яку сам робить, вважаючи це кращою рекламою, надаючи знижки та розстрочки на покупку авто. Побачивши успіх Форда, конкуренти почали його наслідувати.

Бізнес-лідери нашого часу підтверджують необхідність орієнтації на людей. Творець імперії Virgin Річард Бренсон стверджував: «Знайдіть хороших людей і дайте їм свободу дій. Більше довіряйте своїм співробітникам. Щоб вони добре працювали і горіли новими ідеями, потрібно зібрати згуртовану команду і бути впевненим в кожному її учаснику. Немає сенсу змушувати людей працювати в умовах стресу. Важливо дати їм час на відновлення».

Установка на мету

Згідно з дослідженням, бізнес-лідер з чіткою установкою на мету здатний:

 • бачити глобальну місію;
 • об’єднувати всі зацікавлені сторони для реалізації цієї місії;
 • демонструвати наполегливість у здійсненні місії, незважаючи на будь-які перешкоди;
 • чекати результатів протягом довгих років;
 • проявляти терпіння в роботі з зацікавленими сторонами.

Як приклад успішних підприємців з установкою на мету наведемо тих же Мілтона Херші і Генрі Форда, які мали всі три головних складових образу мислення успішних бізнес-лідерів.

На початку XX століття шоколад був в США дефіцитом, що доставлявся зі Швейцарії. Двадцять років Мілтон Херші займався виробництвом солодощів, а в 1900 році продав все заради нової мрії – знайти власну формулу шоколаду. Кілька років Херші експериментував на своєму заводі. Коли Hershey’s вийшов у світ, підприємець швидко став головним продавцем шоколаду в країні.

Генрі Форд поставив собі за мету створити масову модель автомобіля в той час, коли ніхто не вірив, що автомобіль можна робити добре, а продавати дешево. Заради цієї мети він йде з престижної і високооплачуваної посади головного інженера в компанії легендарного винахідника Едісона і в 1899 році, зібравши групу інвесторів, створює “Детройтську автомобільну компанію”. Але через три роки залишає її через розбіжності з інвесторами, які наполягали на виробництві тільки гоночних машин. У 1903 році він знову створює компанію Ford Motor, залучаючи інвестиції дванадцяти бізнесменів. А в 1911 році, зібравши достатньо коштів, викуповує у інших акціонерів їх частки і стає одноосібним власником Ford Motor Company. В 1908 році на світ з’являється знаменитий Ford Model T, який отримав прізвисько «Жерстяна Ліззі» і випускався без змін 20 років.

Ще один яскравий приклад досягнення мети завдяки залізній завзятості, терпінню та віри у важливість своєї місії дає нам підприємницька кар’єра засновника американської мережі магазинів Wal-Mart Сема Уолтона. Будучи сином небагатого фермера, він узяв кредит на відкриття першого магазинчика. Бізнес прогорів, але Уолтон не зупинився, а заліз в борги знову.

В результаті він втілив в бізнесі свої революційні ідеї, які до цих пір популярні у всьому світі: розпродажі та знижки, а також самообслуговування – щоб покупці необмежений час бродили по магазину, набираючи побільше товару.

Уолтон фактично запровадив формат сучасних гіпермаркетів, а за розмірами капіталу міг посперечатися з самим Біллом Гейтсом.

Установка на навчання

Бажання і здатність підприємця до безперервного навчання, відкриває його перед будь-якими зовнішніми сигналами, експериментами або ризиками. Така людина здатна:

 • прислухатися до всіх джерел інформації;
 • використовувати нові технології для пошуку і реалізації нових ідей;
 • не бояться експериментувати, йти по шляху поліпшення у всіх сферах.

Цю якість дуже добре проілюструвала історія сучасного російського мільярдера і засновника компанії «Техноніколь» Ігоря Рибакова. Він переконаний, що феномен успіху в бізнесі безпосередньо залежить від здатності людини відкинути весь свій попередній досвід.

«Хто досягає успіху в житті і бізнесі? Чи той, хто більше знає і вміє? Не схоже. Я вивів для себе таку формулу: секрет успіху в тому, щоб мати повну внутрішню готовність і бажання взаємодіяти з новими людьми без вантажу колишніх шаблонів і стереотипів. Світ сповнений знань і можливостей, які ми можемо отримати і використовувати в будь-який момент. Що заважає нам робити це максимально швидко і результативно? Як не дивно, але заважають нам наші власні накопичені знання і досвід», – говорить мільярдер.

На початку 2000-х прибутковість «Техноконтроль», тоді ще багатопродуктової компанії, стала раптом різко знижуватися. Рибаков зі своїм партнером набудували сучасних заводів з виробництва покрівельних матеріалів по всій країні. І ось продажі ростуть, а рентабельність падає кожного місяця. Підприємці побудували графік і точно розрахували момент, коли бізнес почне працювати в збиток. Ніякі оптимізації та підвищення ефективності не допомагали.

У якийсь момент вирішили спробувати інші варіанти розвитку. Стали шукати – і знайшли. Виявилося, що компанію не можна було врятувати, та й не треба було рятувати. Треба було перестати бути багатопродуктовою компанією і стати постачальником рішень. Коли партнери стали пропонувати клієнтам не продукт, а «покрівельний пиріг» і комплексні рішення, ті одразу відповіли: «О! Це цікаво!”

«Тільки-но ми проявили готовність перестати триматися за попередній досвід, досягнення і цілі, ми відразу знайшли рішення. Ми знайшли його у тих же людей, з якими до того розмовляли. Виявляється, вони нам і раніше це говорили, але ми їх не чули, тому що не могли допустити, що наші переконання не вірні. Варто було визнати це, і прийшов успіх », – підсумував Ігор Рибаков.

Найкращий вік для відкриття успішного бізнесу - за 40

Крім певного способу мислення статистика показує, що для створення успішного бізнесу важливий вік засновника. Група вчених із Массачусетського технологічного інституту досліджувала зв’язок між віком бізнес-лідерів та успіхом заснованих ними підприємств і зробила висновок, що «більшого успіху можуть досягти якраз ті підприємці, які починають вести бізнес в досить зрілому віці, і не знайшли доказів того, що бізнесмени у віці від 20 до 30 років з більшою ймовірністю можуть домогтися успіху».

В ході дослідження були зібрані дані з різних джерел більш ніж 2,5 млн. підприємців, які почали вести бізнес в США після 1970 року (за винятком індивідуальних підприємців). Середній вік усіх бізнесменів в момент заснування компаній склав 42 роки.

Замість власних висновків корисніше буде навести кілька порад про необхідні якості для лідера в будь-якій сфері від засновника інтернет-компанії Amazon і аерокосмічної компанії Blue Origin, який став найбагатшою людиною світу за версією Forbes у 2017 році Джеффа Безоса:

«Щоб добре виглядати на тлі конкурентів (і в бізнесі, і, гадаю, на війні), найголовніше – бути одночасно стійким і спритним. А ще – масштабнішим. Масштабність – величезна перевага, тому що вона робить тебе стійким. Ти можеш прийняти удар. Але вміти ухилитися від удару – так само добре. Це і називається спритністю. Збільшуватися в розмірах – значить ставати стійкішим».

«Найважливіший фактор, від якого залежить спритність, – швидкість прийняття рішень. Другий за важливістю – готовність експериментувати. Ви повинні бути готові на ризики. Ви повинні бути готові до невдач, а люди їх не люблять».

«Потрібно щиро прагнути до винаходів та інновацій. Для цього вам потрібні правильні люди. Новатори. Новатори втечуть з організації, в якій їм не дають приймати рішення і ризикувати».