Preloader
Назад

AI — загроза або партнер людини?

Далі

Сьогодні бізнес перевантажений великими масивами інформації і пропозиціями різних інноваційних технологічних рішень, зокрема, в сфері штучного інтелекту (AI). Перед керівниками компаній постає безліч питань: впроваджувати або не впроваджувати? Яке рішення вибрати? Чи окупляться інвестиції і який економічний ефект принесуть? Як все це інтегрувати з бізнес-процесами? І головне питання — які ризики, поряд з перевагами, несе AI для бізнесу і суспільства в цілому? Адже за майже 40-річну історію використання штучного інтелекту на комерційному рівні є чимало негативних і навіть трагічних прикладів за участю AI.

Коротка історія створення AI

Вважається, що першого робота описав чеський письменник Карел Чапек у своїй п’єсі «R.U.R.» (1921). Роботи Чапека ростили пшеницю, добували вугілля і виробляли тканини. Але потім виявилося, що вони можуть думати, відчувати і навіть любити. У фіналі п’єси роботи знищують людство. Але люди того часу сприйняли це як метафору класової боротьби, а не як загрозливу можливість «бунту машин».

Зробити машини, здатними творчо мислити подібно до людини вчені намагалися ще з середини XX століття. Перші прототипи штучного інтелекту виконували нескладні дії: грали в шахи, вирішували математичні завдання, вчилися відповідати на прості питання. Серйозніші технології з’явилися в 1960-х роках, вони вирішували прикладні завдання, наприклад шукали нафтові родовища або ставили медичні діагнози. Автором терміна «штучний інтелект» став американський інформатик Джон Маккарті в 1956 році. Але тільки через 25 років була реалізована перша комерційна технологія з інтелектуальним агентом, який допомагав конфігурувати замовлення на нові комп’ютерні системи в компанії Digital Equipment Corporation2.  А здатність розпізнавання мови і потокового відео у AI з’явилася в 2010-і роки.

Зараз штучний інтелект стає невід'ємною частиною повсякденного життя

Можливості штучного інтелекту сьогодні використовують практично в кожній сфері діяльності людини. Цьому сприяють очікування споживачів: у всьому світі 41% респондентів готові платити більше за інтелектуальні пристрої та продукти, а 67% – шукають способи спростити собі життя.

За результатами досліджень PricewaterhouseCoopers (PwC) зробили висновок, що найбільший прибуток від застосування AI очікується в сферах роздрібної торгівлі, фінансах і охороні здоров’я, де приходиться аналізувати найбільші обсяги даних. За оцінкою McKinsey, за допомогою AI можна автоматизувати збір і обробку інформації на підприємстві майже на 70%.

В результаті опитування керівників компаній, аналітики PwC виділили п’ять можливостей нових технологій, які мають найважливіше значення для бізнесу: управління ризиками, запобігання протиправних дій і кібербезпека – 38%; автоматизація рутинних завдань – 35%; сприяння співробітникам у прийнятті оптимальних рішень – 31%; збір прогностичної інформації – 30%; автоматизація клієнтських операцій – 30%.

Фінанси. Відповідно до нового звіту Business Insider Intelligence, банки можуть заощадити $447 млрд до 2023 року завдяки використанню AI. Економія $416 млрд з цієї суми припаде на фронт-офіс і мідл-офіс. Під фронт-офісі біометричні технології і персональні пропозиції, засновані на штучному інтелекті, дозволять скоротити час взаємодії клієнтів і співробітників, а в мідл-офісі застосування AI зменшить ризик співпраці з недобросовісними клієнтами, які відмивають гроші.

Делегування стандартних завдань штучного інтелекту, як вважають аналітики PwC, вже зараз дозволяє помітно знизити витрати. Наприклад, програма займається вилученням інформації з форм податкової звітності, на які раніше витрачалося багато людино-годин: 35% респондентів відзначили цю можливість як одну з ключових для них у 2020 році. Зростання ефективності (44%) і збільшення продуктивності (42%) зазначили учасники опитування після інвестицій в штучний інтелект.

Рітейл. Рішення на базі AI виводять на новий рівень взаємодію компаній з клієнтами в два-три рази швидше виконуючи трудомісткі процеси: оформлення замовлень, ведення обліку закупівель у різних постачальників, оптимизирования логістики і перерозподіл товарних залишків. Згідно з даними Helpshift, 45% питань/запитів обслуговування клієнтів були повністю автоматизовані за допомогою застосування ботів, при цьому всі клієнти залишилися задоволені.

У рітейлі технології допомагають не тільки знижувати витрати на обслуговування клієнтів, але і дізнаватися більше про їхні інтереси та вподобання, щоб розробляти персоналізовані пропозиції. Наприклад, механізм рекомендацій на основі штучного інтелекту забезпечує Amazon 35% продажів.

Згідно з опитуваннями, 53% покупців, які діляться з брендами особистими даними, очікують отримати взамін гіперперсоналізірованние пропозиції, максимально задовольняють їхні інтереси. Щоб виконати це завдання на допомогу бізнесу приходить розвивається технологія – мережі Інтернету речей, керовані штучним інтелектом (AIoT). Вони створюють інтелектуальні пов’язані системи, в яких AI виконує роль «мозку», а Інтернет речей – «тіла». Основна перевага одночасного використання AI і Інтернету речей – це легкість обробки величезних даних, зібраних за допомогою oT.

Система особливих датчиків може повідомити, в якому відділі магазину знаходиться той чи інший клієнт, якими товарами він цікавиться і які чинники покупки для нього особливо важливі. Ціна чи якість – що він вибирає? Автоматизована система лояльності магазину, зібравши інформацію про клієнта, щоб підштовхнути до покупки, сама відправить йому на смартфон купон на знижку на той товар, який він, скажімо, розглядає прямо зараз.

Наприклад, компанія Kimetric створила систему, яка за допомогою датчиків і камер розпізнає обличчя клієнта, визначає стать, вік і навіть стиль його одягу. Вона розробила спеціальну класифікацію по стилю покупця і його манерам поведінки у полки, що дозволяє формувати маркетингові пропозиції, які з великою часткою ймовірності йому сподобаються. Якщо клієнт відвідував торговельну точку раніше, система в своєму аналізі врахує його середній чек і переваги за видами товарів. Розробка Kimetric застосовується в мексиканській мережі магазинів біля будинку OXXO (компанія Femsa), її використовують такі міжнародні корпорації, як Mondelēz International і Anheuser-Busch InBev. Компанії стверджують, що застосування технології забезпечило зростання лояльності клієнтів.

Медицина і держсектор. Охорона здоров’я – ще один сектор економіки, в якому очікування від штучного інтелекту дуже високі. З його допомогою тестують ліки і навіть прогнозують ризик ускладнень у пацієнтів з коронавірусом. AI може попереджати про поширення вірусів: канадський бот BlueDot сповістив про загрозу коронавируса на дев’ять днів раніше, ніж ВОЗ. Міжнародні компанії застосовують AI для створення вакцини від коронавируса. У світову практику входять технології розпізнавання осіб для відстеження хворих на коронавірус.

Штучний інтелект грає велику роль в боротьбі з епідеміями і відкриває нові можливості в сфері охорони здоров’я: від віртуальних помічників для базової самодіагностики до контролю захворюваності.

Технологія вже впроваджується і в державному секторі. Наприклад, в 2015 році за допомогою AI створили віртуального помічника для Австралійського податкового управління. У 2017-2018 роках AI в держсекторі почали використовувати 25 країн. Але лідером по його використанню залишається Китай. У 2017 році він розробив план по впровадженню AI, щоб залучити таланти, автоматизувати виробництва, отримати інвестиції і не втратити позиції світової кузні товарів для всіх.

Складність впровадження

За даними американської дослідницької компанії CB Insights, в попередні кілька років великі компанії, що працюють в таких сферах як краса і здоров’я, ритейл, реклама і маркетинг, активно інвестували в AI-розробки. Але в 2020 році бізнес як ніби взяв паузу. За результатами опитування PwC, рік тому 20% компаній США планували впровадити у себе рішення на базі AI повсюдно. У 2020 році на теж питання ствердно відповіли в п’ять разів менше керівників. На думку аналітиків PwC, одна з головних причин такого «відступу» – необхідність зосередитися на основах, перш ніж йти вперед. Справа в тому, що кожне рішення вимагає багато сил, часу і грошей на впровадження, навчання співробітників і інтеграцію з діючими бізнес-процесами. На цьому не акцентується увага в момент реклами можливостей АІ.

За результатами опитування PwC, компанії знаходяться на різному етапі впровадження штучного інтелекту: 42% опитаних керівників відзначили, що в їх структурі вивчають варіанти його використання, менше чверті – вже використовують цю технологію в пілотних проектах окремих напрямків. Широко і в різних областях задіють штучний інтелект 18% респондентів. 13% керівників повідомили, що їх структури тільки планують розгорнути цю роботу.

Технологічний та економічний потенціал

Згідно зі звітом Єврокомісії, потенціал інвестицій на ринку AI країн ЄС оцінюється в 20 млрд євро на рік в перспективі найближчих 20 років. На думку експертів, європейський ринок досяг того рівня зрілості, яка необхідна для впровадження подібних технологій.

Очікується, що до 2035 року технології на основі штучного інтелекту збільшать продуктивність корпорацій в 16 галузях в 12 країнах в середньому на 38%. Про це свідчать дані опитування 1911 експертів за ризиками, проведеного компанією Allianz в різних країнах в 2018 році.

За даними PwC, внесок штучного інтелекту в світову економіку до 2030 року може скласти 15,7 трлн дол.

Ризики і контроль

Компанії часто недооцінюють проблеми і ризики, які може спричинити впровадження технології штучного інтелекту і які легко можуть нівелювати його колосальні вигоди: 85% опитаних керівників (активно працюють з іноземними інвестиціями) впевнені, що їх компанії приймають достатньо заходів для захисту від ризиків. Однак тільки близько однієї третини респондентів в повному обсязі займалися цим питанням.

Наприклад, хакерам вдалося проникнути в комп’ютер, який керував доменною піччю одного з металургійних підприємств в Німеччині, і встановити на ньому шкідливу програму, яка змусила піч перегрітися і розплавитися. Кібератака заподіяла мільйонні збитки. Ще одним негативним прикладом став експеримент компанії Microsoft з ботом Тау, в результаті якого бота на основі штучного інтелекту заблокували в Twitter в першу ж добу його роботи. Менше ніж за добу від фраз на кшталт «Привіт, світ!» і «Всі люди класні» бот перейшов до відверто нацистських і расистських висловлювань, почав рясно вживати нецензурну лексику і писати відверті пости порнографічного характеру.

Перервав свій експеримент зі штучним інтелектом і Facebook. Система використовувала чат-боти, які спочатку створювалися для спілкування з живими людьми, але поступово почали спілкуватися між собою. Спочатку боти листувалися англійською мовою, але в якийсь момент перейшли на мову, яку самі створили в процесі розвитку програми.

Крім того, бізнес починає стикатися з новим видом зобов’язань – переходу відповідальності за прийняття рішень від людини до машини і, як наслідок, до виробника або його постачальника. В цьому випадку у виграші будуть страхові компанії, у яких буде більше роботи через ризики, що створюються АІ: визначення відповідальності та її страхове покриття стануть в майбутньому більш проблематичними.

Штучний інтелект, наприклад, може знизити кількість дорожньо-транспортних пригод до 90%, але також несе з собою невизначеність в питаннях відповідальності та етики в разі аварії. Так Uber Technologies зупинили тестування самохідних автомобілів після того, як один з них збив на смерть жінку. Це стало першою фатальною аварією за участю пішохода і автопілотіруємого авто. Відразу після інциденту Uber зробила заяву про припинення випробувань всіх своїх автономних транспортних засобів в Пітері, Сан-Франциско, Торонто і в більшій частині Фенікса.

Ці приклади показують необхідність ретельного вивчення наслідків впровадження технологій на основі штучного інтелекту до початку повномасштабного використання.

У зв’язку з цим ІСО і Міжнародна електротехнічна комісія (МЕК) заснували спільний технічний комітет ISO/IEC СТК 1, Інформаційні технології, підкомітет ПК 42, Штучний інтелект, який буде служити координаційним центром по стандартизації АІ.

Європейський союз сформував групу експертів (AI HLEG) для підтримки реалізації європейської стратегії з штучного інтелекту, яка включає етичні, правові та соціальні аспекти.

За даними Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), що є спільним міжнародним урядовим органом, який відповідає за питання сприяння економічному прогресу і світової торгівлі, очікується, що неправомірне використання штучного інтелекту буде зростати, оскільки АІ стає менш дорогим і більш доступним. Наприклад, самохідні автомобілі, які потрапили в аварію, можуть бути зламані, і інформація, пов’язана з відповідальністю, спотворена. Система, яка збирає дані про пацієнтів і використовує її для рекомендації лікування або постановки діагнозу, може постраждати від помилок, в тому числі від помилок, які можуть призвести до катастрофічних наслідків.

Технологія AI розвивається блискавично, піднімаючи стільки ж питань про безпеку і надійність, скільки про переваги, які вона надає. Чи стане штучний інтелект загрозою людству або його партнером – залежить в першу чергу від самої людини.

Три основних правила для бізнесу при впровадженні технологій AI:

  • Перед тим як приймати рішення щодо придбання та впровадження технологій AI, варто переглянути дорожню карту розвитку свого бізнесу і бізнес-процесів в найближчі 3-5 років.
  • При виборі і впровадженні будь-якої нової системи є єдиний шлях – пілотний проект, до якого бажано залучити кілька компаній.
  • Для мінімізації ризиків при впровадженні штучного інтелекту необхідно розробити належні стандарти, засоби контролю, тести і системи моніторингу за всіма аспектами ризиків, пов’язаних з технологією AI.