Preloader
Назад

Секрети успіху компаній 2020

Далі

Під час кризи збитки несуть всі. Навіть великі і стабільні компанії не завжди витримують удари долі і часом банкрутують. Але є і виключення – компанії, для яких криза стає імпульсом до розвитку. Як вийти з кризи з придбаннями? Розповідаємо на прикладі успішних компаній в 2020 році.

Для деяких карантин через пандемію став можливістю заробити більше. Наприклад, ціна акції розробників програми для відеоконференцій Zoom ще на початку березня цього року коливалася на рівні 100 доларів. Починаючи з весни вартість цінних паперів компанії стабільно зростає, а 16 жовтня досягла нового піку  559 доларів за штуку.

Ще одним прикладом зростання під час пандемії можна назвати біотехнологічну компанію Moderna. Після заяви про готовність до фінальної фази випробувань вакцини від COVID-19 акції компанії різко зросли в ціні. Зараз цінні папери Moderna коштують в два рази дорожче, ніж навесні близько 70 доларів за штуку.

Позитивний вплив надав COVID-19 і на найбільший стрімінговий сервіс в світі Netflix. Незважаючи на те, що всі зйомки нових продуктів зупинилися, кількість передплатників сервісу зросла майже на 16 млн. В першому кварталі 2020 роки (всього налічується близько 183 млн передплатників по всьому світу). У той же час Уолл-стріт чекала зростання передплатників Netflix всього на 7,2 млн. Виручка компанії в першому кварталі склала $5 768 млн це на 27,6% більше, ніж в 2019, а чистий прибуток  $ 709 млн, що вдвічі більше, ніж в першому кварталі минулого року. Акції стрімінговой платформи тут же виросли на 10%.

Так, всі ці успішні компанії мають найбільш затребувані продукти під час пандемії. Але сьогодні конкуренція в будь-якій сфері настільки велика, що тільки цього недостатньо для успіху. Багато що залежить від оперативності не просто реагування на нові виклики, а їх прогнозування. Виграє той, хто готовий задовольняти потреби завтрашнього дня. Або навіть сам формує ці потреби.

Успіх Netflix: прогнозуйте нові виклики, щоб бути першими

Наприклад, Netflix, заснована в 1997 році, на своєму шляху від компанії по онлайн-прокату дисків до найбільшого стрімінгового сервісу в світі пережила дві масштабні кризи, які зовсім не сприяли її розвитку. Американці Рід Хастінгс і Марк Рендольф заснували Netflix за часів, коли на ринку була «бульбашка доткомів» 1995-2001 років. З’явилася компанія на хвилі розвитку інтернету і невиправдано високих інвестицій в інтернет-стартапи. Коли бульбашка лопнула, на біржі NASDAQ стався обвал і компанії почали масово ставати банкрутами.

Але Netflix вижив. Успіх сервісу був пов’язаний з тим, що він одним з перших застосував бізнес-модель longtail. Її суть полягала в тому, щоб пропонувати аудиторії найширший вибір контенту, а не тільки найбільш популярні продукти. Netflix також запропонував клієнтам нову для того часу систему Cinematch. Вона аналізувала переваги користувачів сайту і пропонувала цікаві для них фільми.

Під час кризи 2008 року основний бізнес Netflix онлайн-магазини відеопрокату практично вмер. Фахівці пророкували Netflix банкрутство, але й на цей раз сервіс залишився на плаву.

Більш того, під час Великої рецесії 2008 року Netflix представив ще один новий продукт стрімінговий сервіс. Засновник компанії Рід Гастінгс ще на початку 2000-х сказав своїй команді, що Netflix повинен «зробити стрімінг доступним раніше, ніж будь-хто інший».

Коли інші компанії щосили намагалися зберегти дохід, Netflix отримав інвестиції в розмірі $30 млн від ArnaultGroup. Всі ці кошти вони вклали в рекламу. Та в 2008 році сервісу вдалося навіть збільшити кількість передплатників.

Холдинг TECHIIA: вміння підпорядковувати тренди

В Україні теж виявилося чимало компаній, які знайшли в собі сміливість блискавично відповісти на зовнішні виклики і вийти в лідери за результатами 2020 року.

З початком жорсткого карантину у всьому світі радикально змінилася робота в сфері івентів і розваг. Концерти улюблених виконавців можна подивитися тільки в соцмережах, фільми тільки в домашніх кінотеатрах, а вболівальникам класичних видів спорту, який взагалі відсутній в ефірі, довелося забути про масові заходи на невизначений час. Стрімко почала зростати популярність кіберспорту в усіх країнах світу.

У цих умовах зростання киберспортивної компанії WePlay!Esports технологічного холдингу TECHIIA в 2020 році перевищило чотири рази.

«Ми побачили, що зароджується тренд кіберспорт може залишитися єдиним масовим видом спорту в світі. І ще до оголошення офіційного карантину в Україні ми відправили всю команду на «віддалену роботу”, також було переформатовано команду WePlay!Esports виключно під онлайн-турніри, розповідає Олег Крот, керуючий партнер холдингу TECHIIA, куди входить кіберспортивна компанія WePlay!Esports. За тиждень в березні ми зробили великий міжнародний благодійний турнір. З того часу ми щомісяця проводимо міжнародні онлайн-турніри в трьох різних киберспортивних дисциплінах. І кожен турнір збирає нове рекордне число глядачів. Індустрія продовжує зростати на 20-30% щорічно і таке зростання у нас буде десь ще найближчі п’ять років».

Пандемія змінила раніше розроблені плани розвитку створеного рік тому холдингу TECHIIA. Компанія планує будівництво в Новій Каховці Херсонської області вже в найближчі роки технопарку, в основі якого буде дата-центр потужністю 500 МВт. Він дозволить повністю завантажити три або чотири енергоблоки Запорізької АЕС, інвестиції в інфраструктуру технопарку оцінюють в $200 млн, а вартість усього обладнання, яке буде встановлено там, складе приблизно $1 млрд.<?mark>

«Текстиль-Контакт» і «Біосфера»: оперативна модернізація виробництва

Знайдеться небагато ризикових сміливців в бізнесі, які готові вкласти весь прибуток і навіть взяти кредити, щоб за кілька тижнів перебудувати виробництво і залишитися на плаву. Адже пандемія в лічені дні змінила потреби людей. І продукти багатьох компаній, які користувалися попитом до карантину, виявилися в один момент незатребуваними.

І так робив засновник найбільшої на українському ринку легкої промисловості торгово-виробничої групи компаній «Текстиль-Контакт» Олександр Соколовський. Для того, щоб виконати за короткий термін замовлення на пошиття 90 тисяч захисних комбінезонів для МОЗу, бізнесмен відкрив нове підприємство ТК «Медзахіст», взяв кредити для покупки німецького обладнання для обробки швів ультразвуком, щоб вони не пропускали бактерії.

Корпорація з виробництва товарів для дому та гігієни «Біосфера» (найвідоміші бренди «Фрекен БОК» і Smile) модифікувала виробничі потужності під виготовлення пакетів для CPAP-терапії технологія штучної вентиляції легенів як альтернатива апаратів ШВЛ. Пакети були розроблені спільно з лікарями Харківської медичної академії післядипломної освіти. Крім того, під час пандемії компанія за 7 тижнів в умовах карантину запустила виробництво підгузників, вклавши в проект €7 млн. Устаткування було закуплено у італійської компанії ANDRITZ DIATEC s.r.l. і встановлено при дистанційному консультуванні виробника обладнання. Тепер за хвилину на лінії виробляють 650 штук це 18 млн підгузників в місяць.

У 2020 році «Біосфера» почала експортувати товари на ринки Франції, Англії, Іспанії, США та інших країн світу.

Tripmydream: швидка переорієнтація бізнес-процесів

Швидко переорієнтувати свій бізнес довелося і Tripmydream сервісу для пошуку авіаквитків і організації подорожей. До пандемії їм користувалися 15 млн мандрівників на рік. Але під час карантину туристичний бізнес постраждав найбільше. Власник Tripmydream Андрій Буренок вирішив запустити комплексний онлайн-курс по інтернет-маркетингу, в якому він з командою ділиться досвідом. І не помилився з обраною стратегією. Навчання на курсі вже пройшли понад 500 осіб.

Також Tripmydream відкрив своє digital-агенство і веде до 10 клієнтів за напрямком інтернет-маркетинг. А ще в листопаді компанія запустила новий сервіс, за допомогою якого можна перевірити, в які країни можуть поїхати українці під час пандемії.

Завдяки новим бізнес-рішенням Андрію Буренку вдалося зберегти команду в повному складі і всім виплачувати 100% зарплати. А частина команди розробників отримала можливість брати проекти на аутсорс від інших компаній.

MoKids: вихід завжди є

Найскладніше в сфері освіти довелося дитячим садам. У шкіл, курсів та ВНЗ є можливість перейти в онлайн, але для дошкільнят онлайн заняття абсолютно не підходять. І варіантів для переорієнтації у такого бізнесу практично немає дуже вже специфічна робота з маленькими дітьми.

Але приватний дитячий сад-школа MoKids знайшов вихід: команда педагогів створила і запустила дистанційну платформу навчання для дошкільнят «МО-evolution» з навчально-ігровим контентом для трьох вікових груп.

До навчального процесу підключили батьків, що також знаходяться на карантині: на початку роботи з платформою батьки повинні допомогти малюкові орієнтуватися на сторінці заняття, включати відео, прослуховувати звукові повідомлення. Але на «МО-evolution» є і заняття, спеціально розроблені для самостійної роботи дитини такі як малювання, лабораторія, конструювання тощо. Для кожного такого заняття записана відео-інструкція, яка проста і зрозуміла для дітей відповідного віку.

«Якщо для нас карантин став випробуванням на міцність бізнесу, то для батьків випробуванням на міцність психіки, каже директор MoKids Тетяна Деменко. Справа в тому, що ні наші квартири, ні звичний спосіб життя виявилися не пристосованими для майже постійного перебування вдома всією сім’єю. Якщо школярів з різною ефективністю могли відвернути їх вчителі, то маленькі діти залишилися без уваги.

Запустивши онлайн-навчання спільно з батьками вихованців, ми вбили трьох зайців: не перервали навчання, допомогли батькам, не кинувши їх наодинці з проблемами, і, звичайно, змогли зберегти нашу команду. Правда, це було непросто. Нашим вихователям довелося потрудитися. Вони освоїли цілий ряд нових для себе навичок, аж до створення мультфільмів, і взагалі просунулися в цифрових технологіях».

«Нова пошта»: вирішуйте старі завдання по-новому

Поштових операторів в карантин не закривали, але перед ними встало чимало проблем зміна і подорожчання логістики, обмеження по організації роботи відділень зростання витрат в усіх напрямках може швидко привести до закриття компанії, особливо на конкурентному ринку.

«Нову пошту» врятувала стратегія постійного аналізу роботи і її поліпшення. «Ми постійно впроваджуємо нововведення, як до епідемії, так і зараз, каже Андрій Чепіга, директор ІТ-департаменту «Нової пошти». Ми постійно оцінюємо, скільки кліків потрібно зробити клієнту в додатку, скільки потрібно часу в відділенні, скільки коштує кожний рух. Ми оптимізуємо все, що тільки можемо».

«Нова пошта», як компанія, що працює з людьми, впровадила масу нововведень, спрямованих на зменшення контакту співробітників з клієнтами і скорочення перебування клієнтів у відділеннях оператора. Впровадивши точки самообслуговування, можливість оформлення посилок з дому або офісу, онлайн-оплату послуг, оптимізувавши транспортні потоки, компанія змогла зберегти тарифи і якість обслуговування на колишньому рівні.

У 2020 році в компанії відкрили ще 1 300 відділень і почали приймати у клієнтів ID-паспорта і е-паспорта в додатку «Дія». Також  компанія запустили доставку посилок в США і Китай, а ще й та міжнародні грошові перекази.

Це далеко не повний список успішних компаній, у яких є чому повчитися. Всі вони практикують індивідуальний підхід, швидко реагують на зовнішні виклики і навіть передбачають потреби клієнтів. Але головне, що їх об’єднує успішні бізнес-лідери, які ставлять правильну мету, вірять в себе і свою команду і не бачать перешкод.

Вони прагнуть стати кращими у своїй ніші, обслуговувати клієнтів на вищому рівні, забезпечувати співробітникам добре оплачувану роботу, яка приносить задоволення, а крім того, намагаються бути корисними для суспільства. Адже саме такі бізнес-лідери допомагали українцям боротися з COVID-19 і виживати під час жорсткого карантину, запускаючи соціальні ініціативи.

Від економічних наслідків 2020 року ще довго будуть відновлюватися бізнесмени у всьому світі: локдауни, карантини, заборони обрушили мільйони компаній, в тому числі українських. Рецепт успішного виходу з кризи знають всі рішучість, гнучкість і трохи удачі. Але домогтися успіхів, запустити нові проекти і отримати великі інвестиції в цей важкий рік змогли лише найсміливіші і креативні, готові до змін і складних рішень бізнесмени.