Preloader
Назад

Тенденції шопінгу в епоху маркетплейсів

Далі
10.11.2020

У всі часи, починаючи з перших організованих ринків в первісних поселеннях, шопінг приносив людям позитивні емоції. Дослідження демонструють, що люди, які витрачають більше часу на покупки, відчувають себе молодше і перебувають в кращій фізичній формі. Але ще кілька років тому це було відвідування магазинів. Сьогодні на перше місце виходить онлайн-торгівля, каталізатором швидкісного розвитку якої стала пандемія коронавируса. Чи може онлайн-шопінг дати споживачам ті ж позитивні емоції? Як змінюються уподобання покупців у придбанні товарів і як компаніям та брендам краще адаптуватися до нових споживчим запитам?

 

Трохи історії

 

Культура шопінгу формувалася і еволюціонувала століттями. Один з найдавніших відомих нам торгових центрів — п'ятиповерховий Ринок Траяна в Римі, побудований в 100-112 роках до н.е., в якому знаходилися близько 150 лавок, таверни, закусочні. В середині XIX століття, завдяки стрімкому розвитку моди, в Нью-Йорку і Парижі з'явилися перші універмаги, де використовувалися такі нововведення маркетингових технологій як магазини з вітринами.

Попередниками сучасної електронної комерції (e-commerce) були замовлення через каталоги «Товари поштою». Цей маркетинговий хід давав сільським жителям можливість робити покупки в великих столичних магазинах.

Систему електронних покупок, що дозволяє обробляти онлайн-транзакції між споживачами і компаніями, в 1979 році винайшов англійський новатор Майкл Олдріч. А першу в історії онлайн-покупку зробила 72-річна місіс Сноуболл в 1984 році в Англії — вона придбала продукти в магазині Tesco. Але масовий онлайн-шопінг почався з 1995 року, коли були запущені нині всесвітньо відомі електронні торгові майданчики Amazon і eBay, а через 4 роки до них приєдналася китайська Alibaba Group.

 

Шопінг всюди

 

Останні кілька років онлайн-торгівля розвивається неймовірно швидкими темпами. Таку популярність, як зараз, для e-commerce прогнозували тільки через 3-5 років. Головна причина вибухового зростання — бурхливий розвиток інтернету, який вже став невід'ємною частиною життя 4,5 мільярда людей з 7,7, що живуть на планеті.

Навіть поява двох з трьох щорічних листопадових свят для любителів шопінгу пов'язано саме з онлайн-торгівлею. Всесвітній День шопінгу народився в Китаї в 2009 році, коли інтернет-майданчик "Alibaba Group" вирішив оголосити 11 листопада днем неймовірних акцій на противагу американській «Чорній п'ятниці». А перший понеділок після "Чорної п'ятниці" називається кіберпонеділком. Це день великих розпродажів в онлайн-магазинах.

Відповідно до щорічного звіту We Are Social і Hootsuite приблизно три чверті інтернет-користувачів у світі у віці від 16 до 64 років щомісяця купують щось онлайн. За відомостями GlobalWebIndex, найвищий рівень проникнення електронної комерції — серед онлайн-аудиторії в Індонезії, Таїланді і Польщі.

Покупки в інтернеті частіше роблять з мобільного телефону, ніж з ноутбука, хоча більшість людей використовують обидва пристрої для онлайн-шопінгу. Вибір залежить від типу товару та обставин покупки.

Ще одна важлива особливість — покупці все менше розмежовують «онлайн» і «офлайн» покупки. Користувачі застосовують змішані підходи до шопінгу — часто вони відвідують фізичний магазин, а потім купують товар через інтернет.

В цілому, за даними GlobalWebIndex, основним джерелом інформації про нові бренди та продукти для інтернет-користувачів є пошукові системи, але вони не набагато випереджають рекламу на ТБ. На третьому місці за популярністю «сарафанне радіо», за ним — реклама в соціальних мережах.

Згідно з останніми дослідженнями Digital Market Outlook компанії Statista, витрати на онлайн-шопінг в світі значно зросли в 2019 році. Але темпи зростання відрізнялися в залежності від категорії товарів. Найпомітніше серед категорій інтернет-покупок виросла категорія «Меблі та побутова техніка»: в 2019 році глобальний дохід від онлайн-покупок в цій категорії був на 19% більше, ніж в попередньому. Категорії «Мода і краса», «Електроніка та фізичні носії даних» також показали вражаюче зростання: доходи від онлайн-продажів в обох категоріях збільшилися на 18% за 2019 рік.

Найбільша категорія витрат інтернет-користувачів — подорожі — продемонструвала найповільніше зростання в річному обчисленні серед категорій, які відстежує Statista. Глобальний річний дохід в цій категорії зріс лише на 8%.

У той же час, з початком карантину почали зростати продажі в ювелірному сегменті: найбільші в світі аукціонні будинки Christie's і Sotheby's продають стокаратние діаманти онлайн, американський ювелірний ринок в цілому показує 5% (а в деяких регіонах і 10%) зростання по відношенню до минулого року. Міжнародна корпорація De Beers радісно рапортує про дворазове збільшення продажів.

А секрет в тому, що головний непрямий конкурент діамантів за гаманці споживачів — подорожі — усунутий з початком пандемії майже природним чином. Діаманти і прикраси давно конкурують з туризмом. Одна з найбільших і найстаріших мереж роздрібної торгівлі в США Macy's відзначила збільшення розміру діамантів в придбаних обручках: відсутність весільної подорожі та інші витрати органічно відвалилися, а це позитивно вплинуло на розмір каменів — їх тепер має бути видно з будь-якого ракурсу інстаграм і зум комунікацій.

І тільки ювелірна транснаціональна компанія Tiffany & Co, чиї продажі сильно залежали від туристичного трафіку, не змогла скористатися ситуацією.

 

Нова реальність

 

Сьогодні життя в умовах пандемії COVID-19 по всьому світу швидко змінили звички і пріоритети споживачів. Дослідницька компанія Euromonitor International виділила кілька головних змін в тенденціях на споживчому ринку, від яких залежить поведінка покупців в найближчі роки.

 

Штучний інтелект як невід'ємна частина повсякденного життя

 

У всьому світі 41% респондентів готові платити більше за інтелектуальні пристрої та продукти, а 67% — шукають способи спростити собі життя.

Наприклад, Brain Corp в даний час автоматизує більше 100 машин для автономної чистки підлог Walmart в США. Робот використовує декілька датчиків для сканування свого оточення на наявність людей і перешкод.

 

Конфіденційність персоналізації

 

З одного боку, споживачі хочуть отримати адаптовані особисто під них товари і послуги. З іншого — все більше турбуються про те, хто має доступ до їх даних і як вони використовуються.

За даними Liveclicker, рітейлери, що інвестують в передові методи персоналізації, отримують на 17% більше доходів порівняно з тими, хто використовує менш складні методи.

 

Турбота про здоров’я

 

У 2020 році на перше місце виходить тренд турботи про здоров'я. Крім продуктів для поліпшення настрою, релаксації, зняття стресу і занепокоєння, а також для посилення роботи мозку, що застосовуються в напоях або косметиці, будуть популярні і різного роду сервіси. Такі як Mindhope, іспанська онлайн-терапевтична платформа, спрямована на пом'якшення психологічного впливу, який суттєво впливає на людей через пандемію, шляхом підключення експертів-психологів до роботи з тими, хто потребує допомоги.

 

Багатофункціональний будинок

 

Люди, замкнені в будинках, змушені переходити до віддаленого спілкування, навчання і роботи. Завдяки доступу в інтернет, інноваційним товарам і послугам, споживачі можуть займатися спортом, робити покупки, працювати і грати, не виходячи зі своїх багатофункціональних будинків (коли будинок і офіс, і спортзал, і багато іншого). Це глибокий і далекосяжний тренд.

Перехід на віддалену роботу змінює купівельну поведінку. Наприклад, вибираючи роботу вдома в повсякденному і зручному одязі, віддалені працівники сприяють зростанню продажів спортивного одягу за рахунок відмови від костюмів, краваток та іншого формальної одягу. Одночасно зростає інтернет-торгівля і доставка їжі з ресторанів, з'являється додатковий попит на домашні фітнес-послуги та інше.

Бізнес реагує на це появою додатків про запис до лікаря додому (Heal, США), або про послуги салону краси в тебе вдома (Wecasa, Франція). Фітнес-студія Mirror в Нью-Йорку пропонує бажаючим через інтерактивний екран-дзеркало долучитися до своїх тренувань в режимі реального часу.

 

Як зробити маркетингові стратегії більш ефективними

 

Як використовувати всі ці дані, щоб зробити маркетингові стратегії більш ефективними і проактивними? Ось три головні рекомендації від We Are Social і Hootsuite — авторів звіту Digital 2020.

  1. Розширюйте горизонти

Призначені для користувача звички в інтернеті змінюються. Тепер недостатньо стежити за тим, що відбувається у вас під боком. Маркетологам, які хочуть бути на крок попереду, потрібно розширювати свої горизонти і черпати інформацію та натхнення в різних регіонах світу. Соціальні мережі спрощують процес взаємодії з аудиторією і отримання інформації від людей зі всього світу — будь то експерти в LinkedIn і Twitter або звичайні користувачі Instagram. Не покладайтеся лише на дослідження; зайдіть в інтернет і в соціальні мережі та самі подивіться, що там відбувається.

  1. Орієнтуйтеся на людей

У всіляких оглядах трендів постійно говорять про нові інструменти, майданчики, канали. Але увагу варто фокусувати не на технологіях, а на людях. Майже всі успішні в довгостроковій перспективі компанії і бренди — це ті, які успішно задовольняють бажання та потреби людей.

  1. Сконцентруйтеся

Використовуйте тренди, які підкріплені даними, і на їх основі визначте для себе кілька технологій і платформ, які дійсно зможуть принести користь вашому бренду.

Рітейлерам і виробникам важливо адаптуватися до нових споживчих запитів і «ловити момент» для прийняття рішень першими — адже що, як не швидкість реагування, визначає успіх компаній на ринку сьогодні?