Preloader
Назад

Світом правлять рейтинги

Далі
10.11.2020

Як допомогти споживачеві визначитися серед мільйонів пропозицій на ринку, в якій компанії замовити товар або потрібну послугу, в який ресторан споживачеві визначитися в незнайомому місті? Як компанії вибрати надійного партнера, а інвесторові - вигідно вкласти гроші? Для прийняття важливого рішення часто необхідна оцінка незалежних експертів. Як компаса для користувача була створена система рейтингу і сертифікації компаній.

 

Як рейтинги скидають уряди і правлячі партії

 

Уявити сьогоднішній фінансовий ринок без рейтингів практично неможливо. Рейтинги в компактній формі характеризують стан і перспективні тенденції кредитоспроможності позичальника, або інвестиційної привабливості компанії, проекту, держави. Рейтинги, точніше, найбільш шановані з них, вже не перше десятиліття служать показниками для фінансових потоків. Поточний рівень рейтингу компанії і динаміка її зміни часто є аргументом під час прийняття інвесторами або партнерами рішень про розширення або згортання співпраці.

Сьогодні в світі сформувалася так звана «велика трійка» найвідоміших і великих рейтингових агентств: Standard&Poor's, Moody's Investors Service і Fitch Ratings. Вони грають важливу, а іноді - вирішальну роль в економічному і політичному житті держав і великих міжнародних компаній.

Наприклад, в 1995 - 1996 рр. агентство Moody's знизило суверенний рейтинг (оцінка кредитного ризику уряду) Канади, що сприяло провалу на виборах прем'єр-міністра Жана Кретьєна, а потім організувало переоцінку кредитного статусу Австралії напередодні парламентських виборів, що позбавило влади правлячу лейбористську партію. Після цього газета New York Times констатувала: «Світом правлять аналітики з Черч-стріт» (на цій вулиці розташований центральний офіс Moody's).

Наявність рейтингу від одного з відомих агентств дозволяє компаніям і державам залучати фінансові ресурси з більш-менш прийнятною ціною. Але в кожній країні з розвиненим ринком працює і кілька національних рейтингових агентств. Їх послугами користується бізнес, якому необхідно або вибрати надійного партнера, або довести свою спроможність.

Різні види рейтингів мають різне застосування. Найбільш поширеними у світовій практиці є два їх види: кредитний рейтинг і рейтинг інвестиційної привабливості. Крім того, сьогодні затребувані рейтинги надійності банків, фінансової стійкості страхових компаній, якості корпоративного управління, надійності будівництва, привабливості роботодавця.

 

Як інтернет-рейтинги керують поведінкою споживачів

 

Рейтинг, складений за допомогою онлайн-опитувань споживачів, має не менш важливе значення для компанії, ніж рейтинг від одного з відомих агентств. Згідно з дослідженнями, пропозиції компаній, чий рейтинг становить 1-2 зірки, розглядають лише 13% потенційних клієнтів.

Бали і зірки, наприклад на Googl-картах, безпосередньо впливають на вибір користувачів, більшість яких готові віддати перевагу тільки компаніям з високим рейтингом і хорошими відгуками. Осінь серйозно від відгуків споживачів в інтернеті залежать кафе і ресторани, салони краси та перукарні, шиномонтажі та автосервіси, автомийки та АЗС, лазні і сауни, фітнес-клуби і кінотеатри, магазини, аптеки, готелі.

Високі місця в ннтернет-рейтингах не тільки здатні збільшити продажі компанії, але і прямо впливають на рішення банків про виділення кредитів або інвесторів - про доцільність покупки компанії.

 

Як сертифікати і нагороди відкривають нові двері

 

Сертифікати та нагороди в сфері бізнесу також безпосередньо впливають на успішність роботи підприємств. Дипломи та визнання від відомих і авторитетних міжнародних організацій є прямими конкурентними перевагами. Вони допомагають отримувати пільгові умови кредитування, перемагати в тендерах, знаходити іноземних партнерів, підвищують лояльність до компанії з боку держструктур. Ось тільки одна цифра, яка говорить багато про що - міжнародні стандарти охоплюють до 80% світової торгівлі.

Серед найвідоміших міжнародних організацій у сфері стандартизації - ISO (найбільша міжнародна недержавна структура в сфері стандартизації та сертифікації товарів, послуг, бізнес-і технологічних процесів у всіх областях, крім електротехніки та електроніки) і Міжнародна електротехнічна комісія ІЕС (IEC).

Наявність сертифіката на відповідність міжнародним стандартам допомагає переконати споживачів, що продукти є надійними, ефективними і безпечними для навколишнього середовища, тобто, є непрямою рекламою компанії, її товарів чи послуг.

Тому компанії, особливо з країн, що розвиваються, до яких відноситься і Україна, витрачають чималі кошти для отримання заповітних сертифікатів-ключів, здатних відкрити двері на нові ринки і завоювати нових клієнтів.