Preloader
Назад

Стратегія і тактичні маневри

Далі
05.08.2020

Маркетинг і реклама: стратегія і тактичні маневри

 

Робота бізнесу буде набагато ефективніше, якщо чітко розуміти, який саме фахівець вам потрібен - маркетолог або рекламщик. Інакше може виникнути непорозуміння: як вони працюють і за що беруть гроші. А відповідно, це буде ускладнювати просування товарів або послуг на ринку.

 

Переглядаючи сайти вакансій, створюється враження, що керівники бізнесу вважають маркетолога і рекламщика взаємозамінними фахівцями. Наприклад, для посади маркетолога перераховуються обов'язки фахівця по зовнішній рекламі. А буває, що роботодавець хоче закрити однією вакансією відразу чотири позиції - маркетолог, SMM-фахівець, копірайтер і PR-менеджер. Це все одно, що шукати багаторуких многоногого, яких не буває в природі.

 

Давайте розглянемо, що таке реклама і маркетинг, і коли їх слідз астосовувати.

 

Реклама як один з пазлів маркетингу

 

Крім реклами існує величезна кількість можливостей для просування компанії, бренду, товарів і послуг. А відповідно - для комунікації з клієнтами, зростання продажів і збільшення прибутку.

 

Одне з максимально ємних, на наш погляд, визначень сучасного маркетингу дала Рене Блоджетт, засновник Magic Sauce Media. Вона охарактеризувала маркетинговий процес як тривалу комунікацію з потенційними клієнтами. В ході такої взаємодії компанія не тільки інформує споживачів про свої товари чи послуги, вона вибудовує міцні довірчі відносини, а іноді і навчає їх, використовуючи освітній контент. В результаті потенційні клієнти стають фанатами бренду, так як отримують саме те, що найбільше хочуть.

 

Маркетинг відповідає на питання "ЩО?", "ДЕ?", "КОЛИ?", "ЧОМУ?" і «ЯК?".

 

Базові функції маркетингу

 

 

Функции маркетинга

 

У цій схемі реклама - один з багатьох складових пазлів, який відповідає на питання "ЯК" транслюватиметься інформація про продукт потенційним клієнтам. Реклама розміщується там, де потенційний споживач товару зможе її помітити і зацікавитися. Саме тому перед створенням рекламного матеріалу часто проводяться маркетингові дослідження, що дозволяють краще вивчити споживача продукту. Інакше будь-які акції можуть стати марною тратою бюджету компанії.

 

Як маркетинговий аналіз рятує продажі

 

Один з найуспішніших і відомих прикладів реклами у вигляді серії мультфільмів, пов'язаних з певним брендом, зробила компанія Lego. Дітям показують захоплюючі пригоди іграшок Lego без будь-якихз акликів до покупки. Але це здорово стимулює продажі. Девід Огілві, якого називають «батьком реклами», колись сказав, що хороша реклама - та, яка розповідає цікаву історію.

 

Але мультфільм - тільки видима вершина айсберга роботи маркетологів, трансляція повідомлень потенційним клієнтам. Перед тим, як створити рекламу бренду - мультфільм, була проведена колосальна робота: аналіз ринку, конкурентів, настроїв споживачів, вибір форми і каналів реклами і т. ін.

 

Ще один відмінний приклад роботи маркетологів на етапі досліджень, аналізу ринку та потреб клієнтів бренду IKEA.

 

Відомий в усьому світі шведський бренд IKEA мало не зазнав фіаско в 1985 році на американському ринку. Іх меблі не продавалася. Зате був великий попит на фірмові вази, які споживачі використовували, хто б міг подумати, як склянок для води. У компанії вирішили детально вивчити ринок США і з'ясували, що американцям подобаються великі машини, подвійні порції фастфуду та інший гігантизм. А в напої вони люблять додавати велику кількість льоду, тому невеликі вази відмінно підходять для склянок. Тоді IKEA вирішила збільшити розміри меблів так, щоб вона ідеально виглядала в просторих американських будинках. І це спрацювало. Тепер продукцію IKEA купують в США не менше, ніж в інших країнах.

 

IKEA

 

Тобто, якби компанія не провела аналіз і не відповіла на питання "ЧОМУ?", то ніяка креативна і дорога реклама не зрушила б з місця продажі.

 

 

Але маркетинг - це не тільки аналіз ринку, що економить рекламний бюджет компанії. Він не обмежується правильним вибором каналів та інструментів просування товару або послуги. Не менш важливе місце в маркетинговому ланцюжку займає сервісна політика: навчання персоналу, наприклад, магазину, який безпосередньо контактує з потенційними покупцями. На цьому етапі можна вбити всю грамотно вибудувану маркетингову стратегію лише одним непривітним поглядом обслуговуючого персоналу. Головний індикатор тут - обсяги продажів і відгуки постійних клієнтів.

 

Один із прикладів, коли сервісна політика допомогла витримати конкуренцію і не втратити прибуток, робота готельного комплексу "Хілтон". У якийсь момент виникло перенасичення ринку, і помпезні готелі, на яких спеціалізувалася компанія, перестали користуватися попитом. Керівництво "Хілтон" прийняло рішення переорієнтуватися на споживача із середнім достатком і почало будівництво готелів відповідного рівня. Розширення ніші могло привести до жорсткої конкуренції. Цього не сталося завдяки вдалій стратегії керівництва "Хілтон", яке поставило завдання - висока якість обслуговування клієнтів. І це стало їх конкурентною перевагою.

 

 

Резюме:

 

Реклама - це один із сегментів маркетингу.

 

Маркетинг - об'ємний процес, що складається їх безлічі сегментів, що включає в себе рекламу.

 

Важливість реклами полягає в підвищенні інформованості про бренд, товар або послугу. Важливість маркетингу полягає в створенні умов для зростання продажів.

 

Реклама і маркетинг відрізняються масштабом, технологіями, комерційними цілями і самодостатністю. Рекламна діяльність - це тактичні маневри, а маркетингова - це стратегія боротьби за ринок збуту.

 

 

До чого призводять помилки в маркетингу і в рекламі

 

Щоб остаточно прояснити відмінності маркетингу від реклами, порівняймо наслідки помилок в тій і іншій сфері діяльності.

Помилки в маркетингу набагато фатальні, ніж помилки в рекламі. Саме тому так важливо правильно розуміти значення кожного з цих понять і знати відмінності між ними.

 

Ошибки в рекламе

Ошибки в маркетинге

 

Реклама - короткостроковий процес. Маркетинг - довгостроковий процес. Важлива відмінність реклами і маркетингу - спрямованість. Рекламна діяльність може бути орієнтована на соціальні або споживчі цілі, привернення уваги до певних особистостей або проблем. Наприклад, може бути інформує реклама, що нагадує, що спонукає до певної дії і продає. Маркетинг - це завжди дії, спрямовані на отримання комерційного прибутку.

 

Подивіться на свою компанію. Які маркетингові функції виконують внутрішні фахівці, які віддаються підряднику? Можливо, якісь функції взагалі відсутні.

 

У великих компаніях, як правило, завжди є відділ маркетингу, який реалізує весь маркетинговий цикл власними силами. У малому, а часом і в середньому бізнесі, функції маркетингу лягають на одну людину - іноді на маркетолога, а іноді і на власника. Але якісно справлятися з усіма завданнями одній людині доволіважко вдається та чи вдається?А якщо і виходить, то втрачається швидкість і ефективність роботи. Тоді частково функції маркетингу має сенс передати агентству. У такому випадку, ви отримаєте професійну допомогу зовнішніх фахівців. І пам'ятайте, на відміну від реклами, яку створюють певні фахівці, в маркетингову роботу залучені всі співробітники компанії - власник, керуючий директор, відділ маркетингу, відділ продажів, а також бухгалтерія, служба технічної підтримки і охорона, прибиральниця і секретар.

 

І від кожного з них залежить успішність бізнесу, тобто його фінансовий результат.