Preloader
Назад

КСВ – бізнес-зброя проти пандемії

Далі
14.12.2020

«Слабкий той бізнес, який не заробляє нічого, крім грошей», - говорив автомобільний геній Генрі Форд, маючи на увазі, перш за все, репутацію. Особливо очевидною його правота стає в кризові часи. Нинішню коронавірусну кризу вже назвали неайпотужнішим з світових потрясінь з часів Великої депресії 1930-х років. Багато компаній, вже перебудували свою операційну діяльність і роблять все, щоб підтримати власних працівників, клієнтів і медичну систему в кризовий період. Навіщо вони витрачаються на добродійність, коли і так фінансово страждають від кризи?

 

Як світовий бізнес допомагає іншим пережити кризу

 

Бренди ризикують загинути, якщо залишаються осторонь від загальних проблем. Дослідження агентства Young Group Social, що спеціалізується на КСВ-проектах, показали значне зростання уваги до програм, які реалізує бізнес в рамках своєї корпоративної соціальної відповідальності. За даними компанії Axios, 78% споживачів впевнені, що підприємства несуть відповідальність за своїх працівників, безпеку робочих місць і ком'юніті. 66% респондентам подобається читати новини про те, як улюблений бренд допомагає іншим під час кризи. 33% опитаних переконують друзів або знайомих припинити використовувати бренд через нульову реакцію на вірус.

В умовах пандемії найкращою рекламою і основним маркетинговим інструментом компаній, що дозволяє їм ефективно комунікувати зі споживачами, стали КСВ-проекти.

У розвинутій Європі і Америці, де корпоративна соціальна відповідальність вже давно стала обов'язковою частиною стратегії кожної компанії, коронавірус поміняв напрямки КСВ: на зміну звичним освітнім або екологічним ініціативам прийшли проекти по боротьбі з епідемією.

Наприклад, першою ініціативою Google було створення фонду Covid-19 для своїх співробітників по всьому світу, які можуть взяти оплачуваний лікарняний, незалежно від того, хворі вони чи знаходяться в ізоляції. Google і Apple стали партнерами заради того, щоб відстежувати поширення вірусу. Світові лідери готельної індустрії Marriott, Hilton, Red Roof Inn надали в цілому 6 тис. об'єктів під палати для пацієнтів з коронавірусом, незважаючи на те, що карантинні заходи найбільшою мірою вплинули саме на цю сферу бізнесу.

Chanel почала випускати медичні маски, Prada — шити медичні комбінезони, а власник брендів Louis Vuitton, Dior, Moet & Chandon, Tag Heuer і Bulgari, корпорація LVMH переорієнтував частину своїх виробничих потужностей на випуск антисептичних гелів замість елітних парфумів. За словами президента LVMH Бернар Арно, вироблені антисептики будуть безкоштовно передані державі. Взуттєвий бренд Crocs дарує своє взуття працівникам коронавірусних лікарень і централізовано постачає близько 10 тисяч пар кроксів для медпрацівників кожен день.

Facebook зайнявся підтримкою малого бізнесу, який постраждав від карантину. Очікується, що на виділені компанією $100 млн., гранти отримають близько 30 000 компаній з різних країн.

Світові автомобільні компанії Ford, General Motors, Rolls-Royce, Tesla зайнялися виробництвом апаратів штучної вентиляції легенів (ШВЛ) та іншого необхідного медичного обладнання.

 

Україна: новий досвід соціальної відповідальності бізнесу

 

Український бізнес вчиться креативно реагувати на невідомі раніше виклики. При цьому, на відміну від країн Європейського Cоюзу та США бізнес в Україні не може розраховувати на багатомільярдну допомогу з боку держави.

Державна компанія НАК "Нафтогаз України" направила на закупівлю медичних товарів і засобів індивідуального захисту для боротьби з поширенням коронавирусной хвороби більше 500 млн грн. Це більше, ніж президент зумів вичавити з найбагатших українських олігархів, які за підсумками зустрічі з главою держави сукупно скинулися на 374 млн грн.

«Нова пошта» закупила і доставила в лікарні по всій країні засоби індивідуального захисту і медичні прилади. Крім того, компанія додатково запросила на роботу 2 000 кур'єрів, щоб забезпечити збільшену потребу в поштових послугах, а також скасувала плату за зберігання посилок клієнтів на час жорсткого карантину.

Doc.ua — онлайн-сервіс для пошуку лікарів, в базі якого більше 11 тис. фахівців і 1,5 тис. клінік, під час пандемії направив весь дохід на допомогу лікарням і запустив безкоштовне онлайн-тестування на симптоми COVID-19. Це не завадило компанії в 2020 створити мобільний додаток і вийти на зарубіжний ринок.

Компанія Uklon — перший в Україні сервіс за викликом авто через інтернет — під час карантину безкоштовно перевозила медиків на роботу, а також донорів та онкохворих — до медичних установ. У той же час, за 2020 рік вона запустила свій сервіс у 8 нових містах.

Салони краси G.Bar зробили за рік (що минає) 197 безкоштовних стрижок і зібрали 318 тис. грн для того, щоб створити 50 перук для дітей, які пройшли хіміотерапію і потребують підтримки.

Для реалізації соціальних ініціатив деякі компанії перебудовували свою бізнес-модель, впроваджували нові продукти, які допомагають в боротьбі з пандемією.

Наприклад, корпорація по виробництву товарів для дому та гігієни "Біосфера" (найвідоміші бренди — «Фрекен БОК» і Smile) модифікувала виробництво, адаптуючи потужності для виробництва пакетів для CPAP-терапії, яка застосовується для лікування дихальної недостатності, в тому числі, при COVID-19. Крім того, під час пандемії компанія за 7 тижнів в умовах карантину запустила виробництво підгузників, вклавши в проект €7 млн. Всю першу партію підгузників — близько 300 тисяч штук — корпорація направила на благодійність. Саме в 2020 році "Біосфера" вийшла на ринки Франції, Англії, Іспанії, США та інших країн світу.

Це тільки декілька прикладів успіху соціально відповідального бізнесу, а кожен новий день народжує все більше таких кейсів.

 

Прогнози

 

Пандемія коронавируса привела до безпрецедентних проблем у світовій економіці, наслідки яких поки майже неможливо спрогнозувати, оскільки захворюваність все ще шириться. «Чи не вперше в історії економічний прогноз набагато більше залежить від прогнозів епідеміологів, ніж економістів», — заявила директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва.

«Особливість нової кризи — не тільки те, що він створює безпрецедентну невизначеність, а й те, що найболючіше він б'є по робочих місцях, змінює ланцюг виробництва і доставки товарів, руйнує цілі сектори економіки, зокрема, туристичний (через коронавируса без роботи в світі можуть залишитися 75 мільйонів людей тільки в сфері туризму), транспортний і навіть енергетичний (через падіння попиту на нафту). Ймовірно, зросте попит на діджитал-послуги, а на продукти він залишиться незмінним. Інші зміни спрогнозувати дуже важко, адже в підсумку ми можемо побачити щось дуже несподіване», — вважає Дмитро Боярчук, виконавчий директор організації «CASE Україна».

Поточна криза змусила українські компанії, як і бізнес у всьому світі, працювати швидше і ефективніше, ніж це можна було уявити раніше. Більшості з них вдалося оптимізувати внутрішні процеси, налагодити безперебійну дистанційну роботу, перерозподілити ресурси.

Для українського бізнесу ситуація, що склалася — можливість попрацювати над власною репутацією. Допомога, яку компанії надають суспільству, заново формує їх імідж, який буде працювати навіть коли пандемія завершиться.

Перші антивірусні КСВ-проекти вже довели свою ефективність і в Україні, і в світі. У найближчі місяці у першопрохідців з'являться нові послідовники, і ми побачимо ще немало цікавих ідей, спрямованих не тільки на заробляння грошей. Сьогодні слова Генрі Форда актуальні як ніколи.