Preloader
Назад

Подарунки як канал комунікації

Далі
15.12.2020

Вибір хороших подарунків завжди вимагає фантазії і натхнення. Придумати новорічні бізнес-сувеніри, які сподобаються, запам'ятаються і впишуться в виділений бюджет зовсім нелегке завдання. Чому важливо робити корпоративні подарунки? Як правильно їх вибрати для клієнтів, партнерів і співробітників і де взяти свіжі ідеї?

 

Хто був першим: американський комівояжер або перший президент США

 

З найдавніших часів подарунки служили універсальним засобом комунікації. Першими історично зафіксованими подарунками вважаються подарункові вази з побажанням «Щасливого нового року», знайдені в Стародавньому Єгипті, вік яких більше 3 000 років.

Початком «неофіційної» історії корпоративних подарунків можна вважати обмін дарами між вождями різних племен в знак укладення союзу. Королі, князі та інші високі державні діячі обмінювалися подарунками, щоб засвідчити свою повагу або укласти вигідну угоду. Так була заснована традиція дарувати подарунки діловим партнерам.

Першим бізнесменом, який поклав початок сучасної традиції корпоративних подарунків, став в 1845 році американський комівояжер, ім'я якого не збереглося в історії. Він вирішив вручати потенційним клієнтам кишенькові календарики разом зі своєю візиткою. Такий простий маркетинговий хід зміг підвищити обсяги його продажів. За іншою версією основоположником традиції корпоративних подарунків є перший президент Сполучених Штатів Джордж Вашингтон, який вручав невеликі сувеніри тим, хто брав участь у виборчій компанії, яка принесла йому перемогу.

Широке поширення практика вручення корпоративних подарунків отримала в США і в Європі на початку 20 століття. Спочатку це було проявом уваги з приводу великих свят, але з часом вручення подарунків перетворилося на цілу культуру з певними правилами етикету. В Україні традиція корпоративних подарунків розвинулася тільки на початку 90-х з розвитком підприємництва.

Сьогодні по подарункам оцінюють компанію-дарувальника: зменшився бюджет — справи кепські. Тому навіть під час кризи багато бренди не скорочують бюджети на подарунки, щоб показати свою стійкість.

 

Переваги контакту з брендом через корпоративний подарунок

 

Подарунки для клієнтів — це ще і маркетинг. Вони допомагають інформувати про послугу або товар, транслюють цінності, підтримують образ бренду. Промосувеніри — це хороший подарунок, який можна приурочити до Нового року: ручки з логотипом, брендований посуд, футболки, брелоки і багато інших корисних і приємних презентів, якими клієнти будуть користуватися кожен день.

 

Коли люди використовують предмети з логотипом компанії — це теж реклама, яка контактує з цільовою аудиторією. Довжина контакту споживачів з рекламою на ТБ — час звучання, в ЗМІ — час читання, зовнішньої реклами — час візуального контакту. Термін контакту корпоративного подарунка — кілька років. Якщо правильно підібрати презент, їм будуть регулярно користуватися. У деяких випадках — навіть щодня.

Дослідження Британської Асоціації промопродукцію (BPMA) показують, що існує пряма залежність впізнаваності бренду від використання корпоративних подарунків. А якщо цей подарунок асоціюється зі святом, то це додаткові позитивні емоції, які переносяться на бренд. За даними експертів, приємний сувенір може спонукати одержувача частіше купувати продукцію тієї чи іншої компанії. 53% опитаних зізналися, що стали краще ставитися до бренду компанії, а 36% респондентів навіть заявили про те, що подарунок став для них ще одним стимулом до ділової співпраці з компанією-дарувальником.

 

5 основних причин робити корпоративні подарунки

 

 1. Підвищити впізнаваність. Корпоративний подарунок зазвичай підкреслює фірмовий стиль компанії або образ бренду. Додаткова емоція, бонус до основної покупки створює емоційно-позитивний зв'язок з компанією-продавцем.
 2. Транслювати цінності та ідеї. Наприклад, «ми за екологію», «ми за інновації», «наша фішка — швидкість», «з нами буде комфортно» тощо. Виражається це найчастіше у вигляді слогана на презенті. Відображати посил можуть і властивості самого подарунка.
 3. Ознайомити з новим продуктом. Один із способів дати спробувати перш, ніж пропонувати купити.
 4. Запустити «вірус». Це подарунки, які є частиною якоїсь акції, інструментом для просування в соціальних мережах. Їх фотографують і викладають з хештегом. Вони заточені на лайки і репости. З їх допомогою нарощується ваша аудиторія.
 5. Повернути клієнта. За допомогою корпоративних, особливо новорічних подарунків можна вибачитися за вчинену помилку і повернути клієнтів, що пішли від вас.

 

Що можна подарувати бізнес-партнеру або співробітнику

 

Подарунки діловим партнерам можуть стати тонким дипломатичним інструментом, вміле використання якого сприятиме успіху бізнес-відносин. Такі презенти несуть масу додаткових смислів, тому вимагають знання ділового етикету, а також культури і традицій країни, якщо ви вибираєте подарунок для іноземного партнера. Адже незнання тонкощів менталітету зарубіжних партнерів може призвести до непорозумінь, і прийнятні для нас речі можуть бути неправильно зрозумілі.

 

Наприклад, правила європейського ділового етикету встановлюють граничні, часто дуже невеликі суми ділових подарунків, як правило, до 50 євро. Традиційно використовують різного роду сувеніри або ж предмети, які пов'язані з діяльністю компанії-дарувальника. Але це не має бути одяг, алкоголь, косметика або різні жартівливі подарунки або недоречний логотип на корисному презенті. В українському бізнесі все залежить від рівня партнерських відносин і їх стратегічної важливості.

Але в будь-якому випадку бізнес-презенти повинні поєднувати в собі строгість і одночасно радувати одержувача. Особливо, якщо це подарунок до Нового року  —радісному святу з дитинства.

 

Як і чим зачепити жінок і чоловіків

 

Жінки більше цінують красу і емоційність, чоловіки — функціональність і можливість щось зробити з подарунком. І цю обставину треба враховувати.

Наприклад, скринька для прикрас — відповідний презент для бізнес-леді. Адже навіть ділова дама — перш за все жінка, якій необхідно десь зберігати свої прикраси. Якщо, звичайно, ви не маєте справу з іноземним партнером, для якого найменший натяк на гендерні відмінності вважається злочином.

Чоловікові-керівнику можна подарувати офісний набір для гри, наприклад, в гольф. Зазвичай для повноцінного відпочинку катастрофічно не вистачає часу, але можна викроїти хвилинку-другу на роботі і пограти з колегами в обідню перерву.

 

Формула ідеального корпоративного подарунка

 

Визначте цільові аудиторії, яким призначений подарунок, і під кожну з них створіть концептуальну ідею, яка зробить неординарним навіть сувенір зі стандартного асортименту. Це може бути одна річ або цілий набір, який несе в собі певний меседж-концепцію. Але при цьому подарунковий набір повинен бути не тільки дивним і оригінальним, але і корисним. Поєднуйте незвичайні сувеніри з речами, якими користуються щодня.

Якщо подарунок для ділового партнера або співробітника, враховуйте смакові переваги людини, інтереси, захоплення. Це допоможе підібрати презент, який обов'язково викличе бурю емоцій.

У розробці ідеї подарунка важливою є чітка концепція — «легенда подарунка», дизайн, корисність, якість і упаковка. Все це разом може викликати справжній WOW-ефект.

 

Важливість упаковки і майстерность вручення подарунка

 

Упаковка — це обличчя подарунка. Презент в стильній продуманій упаковці справить більше враження, підкреслить його вигідні сторони. Вклавши в неї невеликі гроші, ви подаруєте бонусні позитивні емоції.

Дуже важливо вміти ефектно піднести діловий подарунок. Придумайте історію подарунка і зацікавте нею партнера по бізнесу або подаруйте кілька предметів, об'єднаних однією тематикою. Так ви додасте подарунку індивідуальні риси.

 

Ідеї ​​для подарунків

 

Насправді ідей для подарунків багато. Як казав американський письменник Остін Клеон, «Кради як художник». Можна використовувати культуру, історію, міфологію країни як основу подарункового набору.

Для компанії Bayer, штаб-квартира якої знаходиться в Німеччині, був створений новорічний набір, як натхнення від найвідомішої німецької різдвяної казки — «Лускунчик» Гофмана. Колка для горіхів у вигляді головного героя чарівної історії, ялинкова іграшка ручної роботи - Мишачий Король, ласощі в стилі казки: грильяж, чай і горіхи на яскравому атласному ложементі, а кришка подарункової коробки прикрашена тематичної ілюстрацією.

Новий рік — перший крок по новій дорозі до нових подій. Французька компанія Inspectorate вибрала подарунки, присвячені подорожі: термокружку, зарядний пристрій і скринька з шоколадними монетами. Кружка з теплим напоєм зігріє в дорозі, а зовнішній акумулятор підзарядить гаджети. Подарункова коробка стилізована під кошик для пікніка.

Расстройте, а потім обрадуйте. Контраст вражень помітно підвищує емоційний ефект від подарунка. Хороший приклад — корпоративні подарунки для чоловіків від компанії «Ростелеком». В коробку з написом «Тримай все під контролем» вкладено традиційний «чоловічий набір» — шкарпетки, піна для гоління, краватка, щоденник, бритва. Але справжній подарунок під подвійним дном — радіокерований вертоліт.

Надавайте нові смисли буденним речам. Як приклад, набір під назвою «О, яке щастя!»: Тарілка, совок і щітка. І підводка: «Використовуйте в разі дефіциту щастя». Адже посуд можна розбити на щастя і відразу прибрати всі осколки. Здавалося б, звичайні предмети з господарського відділу. Але автори подарунка надали їм нового змісту і обіграли дизайном.

А ось приклад недорогого новорічного набору з солодощами, коли бюджет на подарунки зовсім обмежений: 12 солодких паличок, які символізують 12 місяців в році. Банка з сумішшю для приготування гарячого шоколаду. І опис, як можна використовувати подарунок для загадування бажань на Новий рік. Виходить і їжа, і гра.

Дарувати календарі вчорашній день? Багато компаній сьогодні відмовляються від календарів як ідеї для подарунка, вважаючи їх пережитком минулого. Але якщо зуміти зробити ваш фірмовий календар цікавим одержувачу, він стане ефективним маркетинговим інструментом. Адже їм будуть користуватися кожен день протягом цілого року.

 

 

Який подарунок можна вважати вдалим

 

Найвдаліший подарунок — це той, яким користуються або емоціями від якого діляться в соціальних мережах. Оригінальний подарунок має всі шанси потрапити в цікаві пабліки і групи разом з логотипом компанії і ідеєю. Таким чином про компанію, бренд дізнається велика кількість людей. А якщо бренд вже відомий —підвищить до нього лояльність споживачів.

Сьогодні маркетинг подарунків став самодостатнім інструментом комунікацій, спрямованим на вибудовування тривалих і ефективних відносин з клієнтами, партнерами або працівниками.

 

Сучасні тренди в подарунковому сегменті

 

Під час пандемії і самоізоляції стали популярні реальні сувеніри з доставкою до дверей. Іноді це єдина можливість фізичного контакту компанії з клієнтом.

 1. Фіджітал

Під час карантину можна подарувати клієнтам фруктові коробки з цитрусовими (в цитрусах багато вітаміну С для імунітету). Набори з милом і миючими засобами, антисептики з приємними ароматами і люксовим дизайном, а для співробітників — набори з собакою-обнімакой — милою подушкою, яка нагадує: «Скоро обіймемося!».

 1. Екотренд

Уже кілька років тема екологічних подарунків тримається в топі сувенірних рейтингів. Але поступово екотренд в широкому сенсі відходить на другий план, вперед вийшли товари з перероблених матеріалів.

 1. Благодійність

Подарунки, зроблені в інклюзивних майстернях. Зазвичай це дуже красиві речі: новорічні іграшки, сумки, кераміка, м'які звірятка. Купуючи такі вироби, компанія допомагає фонду, дарує фізичний подарунок і несе в світ добрий посил.

 1. ЗСЖ

Як і екотренд, здоровий спосіб життя вже давно лідирує в переліку тем для подарунків. Домашній фітнес був особливо актуальним під час карантину, але він не здає свої позиції й зараз: багато компаній залишилися  працювати віддалено або перейшли на часткову зайнятість в офісі.

Подарунки ЗСЖ хороші як для співробітників, так і для клієнтів. Головне тут — вдумливий підхід.

 1. Багатофункціональність

Зазвичай тут мова йде про поєднання гаджета з іншим подарунком: термос з вбудованою в кришку колонкою, підставка для телефону з бездротовою зарядкою тощо. Є вдалі приклади таких «гібридів», але підводних каменів теж чимало: як правило, у одержувача вже є окремо колонка і зарядка — і незрозуміло, навіщо йому виріб «два в одному». Крім того, у подібних подарунків досить висока вартість. Тому у них повинен бути відмінний дизайн або важливий концептуальний посил. Наприклад, нічник з підставкою для телефону і функцією бездротової зарядки.

 1. Тренд на обережність

Він з'явився під час коронавируса. Багато відмінних сувенірів роблять з антибактеріального пластику — ручки, пауербанки, колонки, зволожувачі та очищувачі повітря. Є дуже цікаві гаджети для дезінфекції телефону і офісного дріб'язку, які можуть стати повноцінним подарунком.

 1. «Зроби сам», або кастомизация мерча

Для такого подарунка добре підходить текстиль під розфарбовування зі спеціальними маркерами, термокружка з можливістю вставити картинку між двома стінками або набір для приготування будиночку з ласощів. Подарунок, в який вкладені сили і талант одержувача, цінується дорожче.