Preloader
Назад

Коли співпраця стає sine qua non

Далі
03.11.2020

Нетворкер № 1 в світі і успішний підприємець Кейт Феррацці в своєму бестселері «Ніколи не їжте поодинці» говорить про те, що «ринок з його щільними переплетіннями інтересів приходить до розуміння, що кооперація важливіше конкуренції».

Відкриваючи нову компанію або намагаючись вивести свій бізнес на чергову сходинку розвитку, підприємець неминуче стикається з новими проблемами і викликами. Рано чи пізно настає момент, коли для ефективної роботи підприємцю необхідно впливати на прийняття норм і законів, які стосуються його діяльності. Робити це найкраще об'єднавшись з іншими компаніями в бізнес-асоціації або індивідуально співпрацюючи з успішними лобістами, хоча цей варіант помітно дорожче.

 

Бізнес-асоціації - колективні лобісти

 

Люди бізнесу завжди прагнули до утворення корпорацій і союзів: античні гільдії ремісників, середньовічні цехи, торгові дома тощо. Деякі такі об'єднання, наприклад, Ганза або Ост-Індська компанія диктували свої умови цілим державам. Сьогодні бізнес-об'єднання можуть мати форму професійних груп, федерацій виробників, фондів, громадських об'єднань, торгових палат і некомерційних партнерств.

Головний стимул об'єднання підприємців в різні структури – лобіювання своїх інтересів в органах влади. У США і ЄС до галузевих асоціацій не просто прислухаються, багатьом з них делеговано функції регулювання відповідних ринків.

У Німеччині більшість підприємців, їх спілок та асоціацій об'єднанні у Федеральний союз німецької промисловості (ФСГП) та у Об'єднання німецьких торгово-промислових палат (ОНТПП). Представники ФСГП – постійні члени різних консультативних органів при міністерствах економіки, фінансів, оборони тощо. Їх позиція враховується при формуванні економічної стратегії уряду, а канцлер Німеччини проводить регулярні зустрічі з президентом Союзу, щоб уточнити його позицію з економічних питань.

В Україні теж є успішні приклади відстоювання бізнес-об'єднаннями своїх інтересів. У 2007 році асоціація "Меблідеревпром" відстояла свої права в конфлікті з Держкомітетом лісового господарства. Тоді комітет несподівано прийняв рішення продати на аукціоні річний запас сировинних ресурсів. Таку покупку не міг собі дозволити жоден з членів об'єднання. Аукціон хотіли провести в інтересах великої фінансово-промислової групи, яка отримала б можливість диктувати ціни на лісоматеріали. Зустріч представників "Меблідеревпром" екс-прем'єр-міністром допомогла добитися мораторію на проведення цього конкурсу.

У 2015 році асоціаціям в сфері агробізнесу вдалося не допустити серйозних змін в Податковий Кодекс – скасування відшкодування ПДВ, яка могла коштувати великих економічних втрат для агрокомпаній.

 

Майданчик для обміну досвідом і просування товарів та послуг

 

Ще одна важлива функція бізнес-спільноти – майданчик для обміну досвідом. Хтось знаходить нових партнерів, хтось отримує особисту консультацію з питань, що цікавлять. Асоціація дає можливість ефективніше втілювати нові ідеї, прискорювати розробку і реалізацію інноваційних проектів, впроваджувати нові підходи до ведення бізнесу.

У США бізнес-асоціації щорічно витрачають 2,2 мільярда доларів на розвиток технологій, 95% асоціацій пропонують своїм членам власні освітні програми, а 71% – проводять галузеві дослідження або займаються збором статистичних даних, які часто є унікальними.

Багато компаній досягають просування товарів і послуг на ринку, зростання продажів за рахунок співпраці з галузевими асоціаціями, налагодженню контактів з іноземними бізнес-партнерами через спільноти.

Турецька компанія "Барекс мармур" свого часу виступила ініціатором створення української асоціації підприємців, що займається керамічною плиткою. Завдяки цій організації українські компанії вийшли на контакт з бізнес-асоціаціями зарубіжних країн, що дозволило розширити географію продажів української продукції. Перед Українською Асоціацією кераміки відкрилися двері міжнародних виставок в Італії, Туреччини, ОАЕ, Китаї.

Серед найвпливовіших сьогодні бізнес-асоціацій – Американська торгова палата і Європейська Бізнес Асоціація. Причин їх впливовості багато – і підтримка на рівні урядів і посольств, і незалежність від української влади. Але одна з головних – ефективні технології лобіювання та постійні навчальні програми для своїх членів.

Багатьом компаніям вступ до асоціації дає можливість посилити на ринку свої позиції, вивести товар з регіонального на національний або міжнародний ринок, а також підвищити репутацію в очах потенційних споживачів, партнерів і інвесторів.

Відомі та авторитетні асоціації завжди дбають про свою репутацію, тому для вступу в їхні ряди бізнес повинен відповідати певним критеріям. Членство в таких асоціаціях стимулює компанії працювати над підвищенням якості виробленого товару. А в разі виявлення фактів несумлінного ведення бізнесу асоціації, як правило, прощаються зі своїми недобросовісними учасниками. Але і бізнесу необхідно ретельно аналізувати роботу асоціації, щоб не потрапити в лапи аферистів.

 

Ось стандартний набір переваг, які отримує бізнес, працюючи на ринку з поважною бізнес-спільнотою:

 

  • створення спільних рекламних проектів та розробка спільних маркетингових ходів, спрямованих на активне позиціонування на ринку;
  • організація спільних виставок, видання спільного ЗМІ або відкриття навчального центру для підготовки кваліфікованих фахівців;
  • взаємна підтримка учасниками асоціацій при впровадженні нових технологій;
  • вирішення спорів і конфліктних ситуацій з державними контролюючими органами з використанням юридичної і організаційної підтримки асоціації;
  • ефективний пошук інвесторів, отримання кредитів на більш вигідних умовах;
  • консультації з питань ведення бізнесу, системи оподаткування та інших юридичних або фінансових питань;
  • можливість впливати на правове регулювання галузі, перешкоджати прийняттю дискримінаційних законів та інших нормативних актів.

У країнах ЄС компанія-член впливової бізнес-асоціації завжди більш захищена і має кращі перспективи для розвитку, ніж така ж за розмірами, яка росте самостійно. На українському ринку ця тенденція менш виражена, але теж явно присутня. Тому, якщо ви ще в океані бізнесу самостійні, варто задуматися про придбання конкурентних переваг, пов'язаних з участю в спільному запливі.

 

У будь-якому випадку, сім футів під кілем вам!