Preloader
Назад

Малий бізнес повз касу?

Далі
12.09.2019

Парламент на цьому тижні прийняв в першому читанні закон, який зобов'яже підприємців у сфері торгівлі використовувати РРО (касові апарати), в тому числі — програмні РРО, тобто софт для планшетів та смартфонів. Будь-яка нова нормативка, яка зачіпає інтереси ФОП, зустрічає хвилю народних плачів, гніву і погроз назавжди покинути Батьківщину. Так сталося і цього разу.

 

Знаєте, я стара людина, я пам'ятаю, як вводили РРО для окремих категорій товарів, пам'ятаю весь цей ФОПів плач і загрози вбивства всього малого бізнесу насмерть. Тоді в профільному комітеті Верховної Ради вибухнув справжній бій, найбільше скаржилися на те, що РРО — це дорогий девайс, який складно реєструвати та обслуговувати. Зараз всі ці аргументи втратили вагу — новий законопроект передбачив програмні РРО та реєстрацію через електронний кабінет без походів по кабінетах, договорів з центром сервісного обслуговування, пломб та регулярного ТО.

 

Крім того, обговорювалася колізія, що виникає з інтернет-торгівлею, адже товар приходить поштою, а чек потрібно вибивати в момент його отримання покупцем. У новому документі і це врегулювали, дозволивши відправляти електронний чек покупцеві на пошту.

 

Єдиний адекватний консьорн, який я тоді чула, полягав в тому, що ведення книги обліку розрахункових операцій (КОРО) з щоденним підклеюванням папірців — це клопітна справа, з якою легко напоротися на штраф. Тут не посперечаєшся — сам факт існування КОРО в цивілізованій країні, в якій з кожної праски кричать про діджіталізацію — це сором та ганьба. Але з цим анахронізмом ми попрощалися ще в 2018 році, а програмний РРО взагалі сам звітує до податкової про кожну операцію в режимі реального часу.

 

Тим часом, емоційне напруження в рядах ФОП не знизилося і ремствування не стихло. Але в чому ж зрада? Збільшилися штрафи за незареєстровані продажі? Так їх досить просто уникнути — реєструйте продажі. Покажіть оборот, заплатіть свої податки невеличкі, візьміть участь трохи в економіці країни.

 

Також, користуючись нагодою, нагадаю, що товарний чек — це інструмент захисту прав споживача. Це його право скаржитися, якщо його отруїли, і повертати неякісний товар. Зараз ФОПи кажуть: "нас знову зробили крайніми!". Але якщо вони надалі будуть торгувати невідомо чим, невідомо в яких кількостях — крайніми знову залишаться покупці.

 

Що стосується заохочення "народного контролю" касової дисципліни, то процедура оформлення кешбек не така вже проста. Там заява, ПІБ, ІПН, прописка, фотодокази, пояснювальна записка і т.д. Дивно, що без календаря щеплень і довідки про склад сім'ї. Я навіть не знаю, скільки вільного часу й злоби в душі треба мати, щоб цим займатися. Не думаю, що нас в реальності чекає поголовне стукацтво.

 

Але для того, щоб зрозуміти всю неістотність драми, мені знадобилося почитати текст законопроекту. І щось мені підказує, що у більшості підприємців і їх захисників, які вже публічно висловили свою думку про репресії влади, до цього руки так і не дійшли. А висновки робилися виходячи з пост-пост-продукту у вигляді повних фаталізму заголовків до коментарів тих, хто, можливо, щось і почитав.

 

Останнім часом закони приймаються з неймовірною швидкістю і громадяни заледве встигають читати хоча б новини. Однак зміни в таких чутливих сферах все одно вимагають підготовки — тут я маю на увазі, перш за все, інформаційну та моральну підготовку підприємців до нових правил. І комунікація з боку влади, як до, так і після, була б дуже доречною.

 

Марія Стасенко, керівник підрозділу корпоративних комунікацій ShiStrategies