Preloader
Назад

Рука допомоги

Перетворюючи безробітних
на роботодавців

Далі
Замовник

Міністерство соціальної політики України та Світовий банк

Про проект

Щорічно близько мільйона українців отримують державну допомогу як малозабезпечені. При цьому в третині таких сімей є хоча б один дорослий працездатного віку, який не працює. Є сім’ї, для яких державна допомога — це єдине джерело доходів. І чим довше триває період безробіття, тим важче знайти роботу і реалізувати себе. В таких умовах легко втратити мотивацію до роботи та надію на краще життя, і соціальна підтримка держави не здатна це виправити.

 

Для таких людей був створений проект «Рука допомоги». Це абсолютно новий механізм для України, який передбачає залучення учасників до економічної активності з урахуванням особливостей та прагнень кожного з них.

 

«Рука допомоги» — пілотний проект Міністерства соціальної політики України, який реалізовувався за підтримки Світового банку. Пілот діяв в трьох областях України – Львівській, Харківській та Полтавській, а також в трьох територіальних громадах Донецької, Чернігівської та Житомирської областей.

 

Мета проекту — допомогти вимушеним переселенцям і членам малозабезпечених сімей позбутися залежності від соціальних виплат, отримати роботу або започаткувати власний бізнес.

Завдання
 • 1.Створити реально діючий державний інкубатор для підприємців, який користується довірою у людей.
 • 2.Апробувати нові організаційно-правові та фінансово-економічні механізми залучення до роботи працездатних безробітних одержувачів державної соцдопомоги малозабезпеченим сім'ям та внутрішньо переміщених осіб.
 • 3.Залучити до участі у проекті якомога більше громадян з цільових груп — безробітних малозабезпечених та переселенців.
 • 4.Розробити та впровадити механізм взаємодії місцевих органів влади, соціальних служб, центрів зайнятості, громадських організацій, спрямований на ефективне залучення до роботи безробітних малозабезпечених і переселенців.
 • 5.Провести інформаційно-роз'яснювальну кампанію серед населення про нові можливості для учасників і соціально-економічного розвитку регіонів.
 • 6.Розробити навчальну програму та провести семінари, тренінги для фахівців, службові обов'язки яких безпосередньо пов'язані з впровадженням проекту в регіонах.
 • 7.Закласти фундамент довгострокової громадської підтримки стимулювання самозайнятості тимчасово непрацюючих громадян.
 • 8.Створити базу для зміни парадигми мислення патерналістськи налаштованих громад від бідності і зневіри до розвитку і економічної самодостатності.
 • 9.Продемонструвати прозорість пілотного проекту і сформувати довіру до нього населення.
Дії

Агентство ShiStrategies займалося безпосередньою реалізацією проекту та координацією роботи всіх задіяних держустанов. Фактично, ми побудували мережу, яка спиралася на місцеву адміністрацію і обласні центри зайнятості.

 

Робота складалася з трьох основних компонентів:

 • Організація і консультаційне забезпечення реалізації проекту.
  У кожному з пілотних регіонів були створені офіси проекту, які надавали організаційно-адміністративні, юридичні та бізнес-консультації. Всього за час реалізації проекту «Рука допомоги» регіональні консультанти надали близько 15 000 консультацій потенційним і дійсним учасникам проекту, представникам органів місцевої влади, центрів зайнятості, громадських і бізнес-організацій.
 • Навчання соціальних працівників, які мали стати головним джерелом інформації, натхнення і підтримки для учасників.
  Ми розробили навчальну програму і провели 28 семінарів та тренінгів, на яких навчання пройшли близько 700 керівників і фахівців, задіяних в реалізації пілота в шести областях.
 • Комунікаційний супровід.
  Ми розробили і впровадили ефективний механізм комунікацій між міністерством, облдержадміністраціями, ОТГ, соціальними службами, центрами зайнятості, учасниками проекту, громадськими організаціями. Провели широкомасштабні інформаційно-роз'яснювальні кампанії серед населення.
Медіа-події:

В рамках проекту ми провели близько 30 публічних заходів: конференції, круглі столи, прес-конференції, прес-тури.

Кампанія у ЗМІ

У ЗМІ за період дії проекту вийшло близько 4 500 матеріалів про суть, хід та підсумки реалізації проекту «Рука допомоги», а також про перші успіхи учасників, які відкрили власну справу.

Реклама

Ми використовували рекламу всіх видів саме там, де вона впадала в очі цільової аудиторії проекту.

Результат

Пілотний проект діяв з грудня 2016 до кінця 2018 року. За цей час:

 

2 145 безробітних працевлаштовано.

 

930 осіб взяли участь у тимчасових  оплачуваних роботах.

 

237 членів малозабезпечених сімей і переселенців відкрили власний бізнес, при цьому лише троє згодом припинили підприємницьку діяльність.

 

66 робочих місць створили вчорашні одержувачі державної допомоги.

 

92 підприємства малого бізнесу в регіонах взяли участь у проекті в якості роботодавців і працевлаштували 189 осіб.

 

В 1,6 разів знизилася чисельність малозабезпечених у всіх пілотних регіонах.

 

Збільшилися доходи бюджетів усіх рівнів в пілотних регіонах.

 

Понад 7 млн ​​грн ЄСВ сплатили учасники проекту, які створили власний бізнес.

 

Збільшилися доходи учасників проекту.

 

Значно підвищився рівень довіри населення до центральної та місцевої влади, центрів зайнятості та соціальних служб.

 

Соціальні служби набули виразних рис сервісних служб, навчилися ефективніше взаємодіяти з малозабезпеченими громадянами та місцевими підприємцями.

 

«Досвід пілотного проекту «Рука допомоги» довів свою спроможність та ефективність. Очевидно, що настав час його поширити на всю країну», — Андрій Рева, міністр соціальної політики України, грудень 2018 р.