Preloader
Назад

На шляху до чистого світу

Далі
На шляху до чистого світу - альтернативна енергетика захоплює планету

У минулому футурологи і письменники-фантасти часто-густо малювали безрадісні картини майбутнього нашої цивілізації без вугілля, нафти і газу. Повернення до кінної тяги, занедбані міста, здичавіле населення, голод, холод… Але вже сьогодні ми бачимо, що епоха вуглеводнів завершиться значно раніше повного виснаження невідновлюваних джерел енергії.

У цьому а ні на хвилину не сумнівався Закі Ямані, який очолював в 70-і роки міністерство нафтової промисловості Саудівської Аравії. Його фраза: «Кам’яний вік закінчився не тому, що в світі скінчилося каміння. Також і нафтове століття закінчиться не тому, що у нас закінчиться нафта» стала пророчою. Повністю розділяє його думку і Нобелівський лауреат з США Еморі Ловінс, який вважає неминучим припинення використання навіть атомної енергетики.

Так, на даний момент близько 80 відсотків енергії, що витрачається на забезпечення основних потреб людей, таких як світло, тепло, пересування, отримують з невідновлюваних природних ресурсів. Але ще 20 років тому ця цифра наближалася до 100 відсотків. Проблема викидів в атмосферу усвідомлена і визнана загрозою для життя на Землі. Розвинені країни, що володіють найбільшим інвестиційним капіталом, роблять все більш активні кроки для переходу на беземісійну енергетику. По слідах держав вже йдуть найбільші корпорації, які розгледіли новий величезний ринок, що обіцяє неймовірні прибутки. І зараз кожен прагне зарезервувати на ньому місце. Про що говорити, якщо найбільші нафто-газовидобувні компанії світу прийняли програми розвитку альтернативної енергетики і з кожним роком інвестують в цей напрямок все більше. До моменту, коли буде спалена остання тонна мазуту і останній літр бензину вони точно будуть найбільшими гравцями на безвуглецевому енергетичному ринку.

Лідерами перетворень є країни Європи та США, саме вони першими взяли курс на скорочення викидів в атмосферу. За лідерами підтягуються промислово розвинені країни Азії (перш за все, Китай) і Близького Сходу. Результати помітні вже сьогодні: за останні роки світове виробництво енергії з відновлюваних джерел зросло на 45 відсотків.

Навіть при нинішніх темпах розвитку чистої енергетики вона повністю покриває щорічний приріст споживання енергії в світі. Тільки за один 2019 рік в світі було введено в експлуатацію об’єкти, що працюють на основі альтернативних джерел енергії сумарною потужністю 200 ГВт ‑ це потужність 10-15 середніх атомних станцій.

Прогнози говорять, що вже за життя нинішніх поколінь ‑ до 40-50-х років чиста енергетика забезпечуватиме не менше половини потреб людства. При цьому європейські країни пройдуть цей шлях набагато раніше за інших.

Чиста енергетика змінює структуру економіки

Розвиток альтернативної енергетики та енергозбереження суттєво змінить структуру світової економіки. Вже зараз багато найбільших автомобілебудівних корпорацій оголосили строки відмови від випуску автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння. У Норвегії в 2020 році продажі електромобілів перевищили продажі всіх інших типів авто. В 2025 році в цій країні більше не продаватимуть бензинові та дизельні автомобілі. До 2030 року так само планують зробити багато європейських країн. Ведуться активні експерименти з підвищення надійності та ефективності двигунів, що працюють на водні. Одна лише відмова виробників автомобілів використовувати ДВС призведе до серйозних змін у багатьох галузях. Закриється значна частина нафтопереробних заводів, іншим доведеться освоювати виробництво з нафти нових продуктів. Така сама доля чекає автозаправки, які не зможуть пристосуватися до нових умов. Навпаки, бурхливо розвиватиметься виробництво водню, а електрозаправки з’являться буквально на кожному кроці.

Ще більш глобальні зміни очікують промисловість і фінансову сферу. Капіталізація компаній, що працюють з «енергією майбутнього» швидко росте. Наприклад, іспанський енерговиробник Iberdrola, сьогодні оцінюється в 35 млрд. дол., а норвезька REC – в 22 млрд. дол. Ринкова вартість двох провідних виробників турбін для вітряних генераторів Vestas і Gamesa становить понад 3 млрд. дол.

Інвестиції в альтернативну енергетику стали настільки популярні, що багато експертів з упевненістю говорять про «зелену лихоманку», порівнюючи її із «золотою лихоманкою» періоду освоєння Америки.

Інвестиційну привабливість альтернативної енергетики стимулює і ряд інших чинників: регулярні, прогнозовані, стабільні доходи ‑ очікуваний прибуток можна розраховувати на кілька років вперед; суттєва підтримка і гарантії з боку держав; зменшення виробничих витрат. До того ж, «зелена» енергія постійно дешевшає, а значить, стає все більш доступною.

Навіть компанії, що працюють в далеких від енергогенерації галузях активно розвивають відновлювані джерела енергії для закріплення позитивного іміджу.

Беручи на озброєння «зелені» стратегії, вони бачать можливість продемонструвати свою «екологічність», щоб завоювати прихильність споживачів.

Наприклад, планується, що сервери компаній Facebook і General Motors будуть отримувати електроенергію від сонячної електростанції, потужність якої складе 170 МВт. Її побудують в штаті Кентуккі відповідно до масштабної програми Green Invest, здача об’єкту запланована на 2023 рік. Причому це не єдиний «зелений» проект Facebook.

Не відстають від трендів й інші, не менш відомі компанії. IKEA також планує задіяти відновлювані джерела енергії. 920 тис. сонячних панелей і 530 вітрогенераторів вже розміщені в її магазинах в 14 державах.

BASF планує поступово повністю відмовитися від невідновлюваних джерел енергії.

Тільки одна Intel, починаючи з 2012 року, інвестувала у 2000 енергозберігаючих проектів, вклавши 185 млн. дол. А її підприємства в ЄС і США отримують енергію виключно з відновлювальних джерел.

Магазини та офіси Apple з 2018 року також отримують енергію тільки здобуту за допомогою «зелених» технологій. Мета компанії ‑ добитися повної вуглецевої нейтральності.

Microsoft прагне до 2030 року скоротити викиди на 75 відсотків.

З огляду на те, які промислові та фінансові гіганти вступили в цю захоплюючу «зелену гру», можна говорити про зародження нової глобальної «зеленої» економіки.

Не дивно, що в прогнозування розвитку нової економіки включилися найбільші міжнародні аналітичні агентства. Аналітики Bloomberg вважають, що вже В 40-х роках цього століття вітряні і сонячні технології будуть давати енергії більше, ніж всі існуючі в світі електростанції, що працюють на вугіллі.

Звичайно, системи виробництва, передачі та зберігання нових видів енергії ще малопотужні в порівнянні з вимогами ринку, але над проблемою наполегливо працюють різні групи вчених ‑ за державним замовленням, співробітники військових, університетських лабораторій і фахівці глобальних корпорацій. А значить, ймовірність побачити нашу планету очищеною від більшості викидів є в багатьох людей, які сьогодні живуть на землі.